Pamiętamy o tych, którzy odeszli

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, wspominając zmarłych, którzy dostąpili już zbawienia. 2 listopada modlimy się za naszych zmarłych bliskich. W zadumie odwiedzamy ich groby, zanosimy kwiaty i zapalamy znicze. W tych dniach wspominamy także związkowców ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.

W ostatnich tygodniach pożegnaliśmy Zbigniewa Szabelaka, członka związku w Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Ewę Lesiak z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Bitron Poland w Sosnowcu. W sierpniu zmarł Stanisław Brzozowski, członek Rady Regionalnej Sekcji Koordynacyjnej Osób Niepełnosprawnych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

W czerwcu odszedł Andrzej Dropik, wieloletni przewodniczący Solidarności w spółce Powen
w Zabrzu. Śląsko-dąbrowska Solidarność pożegnała także zasłużonych działaczy Bogusława Choinę i Tadeusza Buranowskiego. Bogusław Choina był założycielem związku w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Tadeusz Buranowski – działaczem związkowym z lat 1980-81, członkiem podziemnej Solidarności, internowanym w stanie wojennym. W sierpniu 1980 roku uczestniczył w strajku w Hucie Katowice, następnie działał w gliwickich strukturach związku.

W sierpniu pożegnaliśmy Magdalenę Rosę, byłą przewodniczącą Solidarności w spółce Saia-Burgess w Dąbrowie Górniczej. W lipcu zmarł Dariusz Popielarczyk, członek związku w spółce Warbus w Jastrzębiu-Zdroju. W kwietniu odeszli m.in. Jadwiga Filapek, wiceprzewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej oraz Henryk Kompała, zastępca przewodniczącego Koła Emerytów i Rencistów „S” w kopali Staszic.

W lutym zmarła Ernestyna Pęcak-Skonieczny, wieloletnia przewodnicząca oświatowej Solidarności w Gliwicach oraz Terenowej Sekcji Problemowej NSZZ „S” Gliwic i Powiatu Gliwickiego. Ogromną stratą dla Solidarności ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego była śmierć Jerzego Hermansona, wieloletniego działacza związkowego, współzałożyciela związku
w Ośrodku Akademii Medycznej w Zabrzu-Rokitnicy.

W styczniu odeszli Joanna Grudek, członkini Solidarności w Uniwersyteckim Centrum
Okulistyki i Onkologii w Katowicach oraz Krystian Mnich, członek komisji zakładowej „S”
w chorzowskiej Hucie Batory.

Pod koniec ubiegłego roku związkowcy z Instytutu Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach pożegnali dr. hab. inż. Waldemara Krajewskiego, wieloletniego przewodniczącego Solidarności w tej instytucji.

W tym roku odeszli także członkowie Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność: Bernard Suski, wiceprzewodniczący Sekcji, Alfred Piotrowski, członek pocztu sztandarowego oraz działacz związkowy Andrzej Sławik.

Wśród członków śląsko-dąbrowskiej Solidarności wciąż żywa jest pamięć o tym, jak wiele dobrego dla związku i pracowników zrobili Kazimierz Zachnik i Władysław Molęcki, byli członkowie Prezydium Zarządu Regionu. W przededniu Wszystkich Świętych na ich grobach niezmiennie od lat zapalamy znicze i składamy kwiaty.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0