Solidar Śląsko Dąbrow

Od sierpnia wzrosną płace w PKM Katowice

Dzięki staraniom związków zawodowych działających w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach od 1 sierpnia wzrosną wynagrodzenia wszystkich pracowników zatrudnionych w tej firmie.
 
Stawki godzinowe osób pracujących na stanowiskach robotniczych, czyli m.in. kierowców i mechaników będą  wyższe o 1 zł. To oznacza, że płace zasadnicze w tych grupach wzrosną w sumie o ok. 168 zł miesięcznie, co spowoduje podwyższenie pochodnych wchodzących w skład wynagrodzeń takich jak dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz 20 proc. premii. Natomiast płace zasadnicze pozostałych pracowników będą wyższe o 170 zł brutto.  – Jest to absolutne minimum, które pracownicy powinni otrzymać, żeby chcieli dalej pracować w spółce. W tej chwili największym problemem jest zatrzymanie ludzi. Oni chcą zarabiać, a nie martwić się, czy wypłata wystarczy na zrobienie wszystkich opłat. Jak znajdują lepsze oferty, a tych jest coraz więcej, to bez zastanowienia odchodzą – mówi Józef Kuśmierczyk, przewodniczący Solidarności w PKM Katowice.
 
Porozumienie w sprawie podwyżek płac reprezentanci związków zawodowych podpisali z pracodawcą na początku maja. 3 lipca strony zawarły kolejne porozumienie płacowe, które ma pomóc w zatrzymaniu pracowników. Zgodnie z zapisami  tego dokumentu od 1 sierpnia,  niezależnie od uzgodnionych w maju podwyżek grupowych, wzrosną stawki godzinowe najmniej zarabiających kierowców. Podwyżkami objęci zostaną kierowcy posiadający co najmniej półtoraroczny staż pracy w spółce. Stawki wynoszące 15,60 zł zostaną podniesione do 16 zł, natomiast stawki od 16,10 zł do 16,40 wzrosną do 16,50 zł. – Równocześnie uzgodniliśmy z pracodawcą, że będziemy się spotykać raz na kwartał i w miarę możliwości finansowych spółki rozmawiać o kolejnych przeszeregowaniach – dodaje szef zakładowej Solidarności.
 
W Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach zatrudnionych jest przeszło 800 osób.
 
 
aga
źródło foto:commons.wikimedia.org/publicdomain
 

Dodaj komentarz