Solidar Śląsko Dąbrow

Największe podwyżki od trzech lat

Wzrost płac zasadniczych o 250 zł brutto oraz wypłata jednorazowego bonusu w wysokości 600 zł brutto – to najważniejsze zapisy porozumienia zawartego 14 lipca pomiędzy zarządem chorzowskiej spółki Alstom Konstal a działającymi w zakładzie związkami zawodowymi.
 
Podwyżka obowiązywać będzie od 1 sierpnia i obejmie prawie całą załogę. Nie otrzymają jej pracownicy, których staż pracy nie przekracza 1 roku. Według tej samej zasady wypłacone będzie jednorazowe świadczenie. Dodatkowe 600 zł brutto dołączone zostanie do wypłaty za lipiec.
 
Jak informuje Karol Pluszczyk, szef zakładowej Solidarności, trwające od kwietnia negocjacje płacowe w chorzowskiej firmie były wyjątkowo trudne. Podkreśla też, że rozwiązania przyjęte w porozumieniu to kompromis.  – Pracodawca proponował  wzrost płac na poziomie 2 proc. oraz możliwość indywidualnych podwyżek w tym roku dla części pracowników. W tej sytuacji większość pracowników dostałaby zaledwie od 60 do 90 zł brutto. Z kolei my domagaliśmy się, by wzrost płac był  jednakowy dla wszystkich, którzy przepracowali w firmie ponad rok. Na wstępie negocjacji zaproponowaliśmy kwotę 500 zł brutto. Efektem kompromisu jest podwyżka w wysokości 250 zł brutto. To najwyższy od trzech lat wzrost płac w firmie – zaznacza Karol Pluszczyk.   
 
Związkowcy  postulowali, by podwyżki pracownicy otrzymali z wyrównaniem od kwietnia, czyli miesiąca, w którym przedstawili zarządowi żądania płacowe.  – Ostatecznie zgodziliśmy się, by podwyżki weszły w życie od sierpnia. Ale w zamian wynegocjowaliśmy jednorazowy bonus, po 600 zł brutto – wyjaśnia Karol Pluszczyk.  
 
Jego zdaniem żądania płacowe strony związkowej były uzasadnione, biorąc pod uwagę liczbę kontraktów realizowanych w tym roku przez Alstom Konstal. Spółka wygrała m.in. przetargi na produkcję pociągów dla metra do Arabii Saudyjskiej, Holandii i Włoch. Jak wskazuje przewodniczący, mimo zwiększenia zatrudnienia, obłożenie pracą w firmie jest bardzo duże.
– Podczas negocjacji zarząd zwrócił się do nas o zgodę na pracujące soboty i niedziele. Odrzuciliśmy pomysł pracy w niedziele, natomiast zdeklarowaliśmy, że praca w soboty z uwagi na możliwość ewentualnych opóźnień w realizacji zamówień jest kwestią do rozważenia pod pewnymi warunkami. Obecnie konsultujemy to z pracownikami – mówi Pluszczyk.        
 
Chorzowska spółka Alstom Konstal zatrudnia blisko 1000 pracowników. Zakład  produkuje wagony do metra i tramwajów. Należy do francuskiego koncernu Alstom.
 
bea
źródło foto:commons.wikimedia.org/Aktron
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.