Solidar Śląsko Dąbrow

Fiasko rokowań w FCA

Fiaskiem zakończyły się dwie kolejne rundy rokowań  w ramach sporu zbiorowego w Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach. Podczas rozmów, które odbyły się 19 i 26 marca pracodawca, nie przedstawił żadnych nowych propozycji. Podtrzymał jedynie wcześniejsze, które znacznie odbiegają od oczekiwań pracowników.
 
Według propozycji zarządu miesięczne wynagrodzenia w FCA Poland miałyby wzrosnąć w sumie o 250 zł brutto, czyli blisko czterokrotnie mniej niż postuluje strona związkowa. Solidarność domaga się podwyższenia stawek godzinowych o 5 zł brutto, co oznaczałoby wzrost płac zasadniczych o 840 zł. Łącznie z 18-procentową premią regulaminową miesięczne wynagrodzenia w fabryce wzrosłyby o 991 zł. – Podtrzymujemy nasze żądania. W piątek 29 marca przed fabryką odbędzie się kolejna pikieta – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w FCA.
 
Przewodnicząca przypomina, że w ciągu ostatnich 8 lat pracownicy fabryki FCA w Tychach tylko raz otrzymali zbiorowe podwyżki. W 2015 roku ich płace zasadnicze wzrosły o 110 zł brutto. Tymczasem w ciągu ośmiu ostatnich lat płaca minimalna w Polsce została podwyższona o przeszło 864 zł, czyli blisko 8 razy więcej. 
 
W FCA Poland od początku marca trwa spór zbiorowy z pracodawcą na tle płacowym. Uczestniczą w nim wszystkie organizacje działające w firmie. 
 
aga
źródło foto: www.solidarnoscfiat.pl
 

Dodaj komentarz