Solidar Śląsko Dąbrow

Członkowie związku ufundowali prezenty dla podopiecznych Domu Dziecka

Z inicjatywy związkowców z „Solidarności” z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu wszystkie dzieci przebywające w sosnowieckim Domu Dziecka otrzymały świąteczne prezenty. Św. Mikołaj przyjechał wozem strażackim i każdemu dziecku z osobna wręczył imienny podarunek.

W skład sosnowieckiego Domu Dziecka wchodzi 11 placówek opiekuńczo-wychowawczych. – Podjechaliśmy pod każdą z tych placówek i każdemu dziecku przekazaliśmy prezent – mówi Grzegorz Orkisz z Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu. Jak podkreśla, wszystkie prezenty były jednakowe, w każdej paczce znajdował się bon podarunkowy o wartości 50 zł i słodycze.

Akcję pomocy dzieciom związkowcy podjęli spontanicznie. – Poprzez media społecznościowe poinformowaliśmy naszych członków, ile pieniędzy zostało na koncie komisji i spytaliśmy, czy możemy przekazać te środki na dom dziecka. Nikt nie miał wątpliwości, że trzeba pomóc. To piękny gest naszych członków– mówi Grzegorz Orkisz.

Członkowie związku z Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu zgodzili się na przekazanie na paczki dla dzieci wszystkich pieniędzy, jakie znajdowały się na koncie komisji, czyli aż 4 tys. zł. Swoim pomysłem „zarazili” też inne organizacje związkowe „S” działające w sosnowieckich firmach i instytucjach. W sumie udało im się zebrać 7,5 tys. zł. W akcję zaangażowały się także organizacje „Solidarności” ze spółki Prima Sosnowiec Complex Plastic Systems, ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, z Urzędu Skarbowego w Sosnowcu oraz Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” PKP Katowice.

Początkowo przygotowano 114 paczek. – Gdy prezenty były już gotowe do przekazania, do jednej z placówek przywieziono właśnie dziecko z interwencji. Jeden z naszych członków z własnych środków sfinansował paczkę dla niego – mówi Grzegorz Orkisz.

Podkreśla, że w przyszłym roku akcja będzie kontynuowana. Być może uda się w nią zaangażować jeszcze więcej organizacji związkowych „S”.

aga