Solidar Śląsko Dąbrow

Zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum ruszy 10 maja

10 maja podczas manifestacji w Warszawie „Solidarność” rozpocznie zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odrzucenia Zielonego Ładu – przekazał 23 kwietnia Piotr Duda, szef Komisji Krajowej związku. Podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostało również pytanie referendalne.

„Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie?” – tak będzie brzmiało pytanie w referendum, do którego zamierza doprowadzić NSZZ „Solidarność”. Aby było to możliwe, związek musi uzbierać co najmniej 500 tys. podpisów. Następnie wniosek o rozpisanie referendum musi jeszcze zostać przyjęty przez Sejm.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w warszawskim biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreślił, że związek ma zamiar zebrać znacznie więcej podpisów niż wymagane prawem pół miliona. – „Solidarność” to potrafi. Przed laty zebraliśmy w czasie półtora miesiąca prawie 3 mln podpisów, by przeprowadzić referendum w sprawie wieku emerytalnego. Chcemy, by Polacy mogli się w tak ważnym temacie jak Zielony Ład wypowiedzieć w referendum ogólnopolskim – wskazał przewodniczący.

Decyzję o rozpoczęciu inicjatywy referendalnej Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła 26 marca. Wówczas zdecydowano także o zorganizowaniu demonstracji, która odbędzie się 10 maja w Warszawie. – To będzie demonstracja całkowicie apolityczna – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Piotr Duda. Podkreślił, że odpowiedzialność za obecny kształt unijnej polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej ponosi cała polska klasa polityczna, która ignorowała ostrzeżenia związku w tej sprawie. – Solidarność od 2007 roku informuje o zagrożeniach wynikających z tej polityki – dodał szef Komisji Krajowej.

Marek Boruc, członek prezydium Rady Krajowej „Solidarności” Rolników Indywidualnych podkreślił podczas konferencji, że mimo wcześniejszych zapewnień, rząd nie prowadzi obecnie dialogu z organizacjami rolników. – Poparcie społeczne dla naszych protestów jest powyżej 80 procent. Jest dla nas niezrozumiałe, że w tak ważnej sprawie rząd nie chce rozmawiać – mówił Marek Boruc.

Zarówno szef NSZZ „Solidarność”, jak i przedstawiciel Solidarności RI wyrazili nadzieję, że w majowej manifestacji weźmie udział jak największa liczba uczestników. Związkowcy podkreślili, że Zielony Ład uderzy nie tylko w rolników, czy pracowników przemysłu, ale w całe społeczeństwo.

Na podst. tysol.pl
oprac. łk
źródło foto:  Marcin Żegliński/Tygodnik Solidarność