6 marca wspólna manifestacja z rolnikami

NSZZ „Solidarność” weźmie udział w rolniczym proteście w Warszawie zaplanowanym na 6 marca. Związek powołał też wspólny sztab protestacyjny z „Solidarnością” Rolników Indywidualnych. Postulat łączący obie organizacje to sprzeciw wobec tzw. Zielonego Ładu.

Decyzja o organizacji wspólnych akcji protestacyjnych zapadła 28 lutego podczas spotkania władz pracowniczej i rolniczej „Solidarności”. – Dzisiaj jesteśmy jak jedna pięść i będziemy walczyć o to, aby rząd zrozumiał, że popieranie Zielonego Ładu nie ma nic wspólnego z życiem w czystym środowisku. To jest tylko biznes i polityka. My się na to nie godzimy – powiedział podczas briefingu prasowego Piotr Duda, szef Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Przewodniczący zapowiedział, że manifestacja 6 marca nie będzie jedyną wspólną akcją protestacyjną. Podkreślił, że zadaniem powołanego dziś sztabu protestacyjnego będzie przygotowanie kolejnego „dużego wydarzenia w Warszawie”. Nie zdradził jednak szczegółów planowanej akcji.

Piotr Duda wskazał również, że związek przygotuje kampanię informacyjną dotyczącą katastrofalnych skutków unijnej polityki klimatycznej. – Chcemy przekazać społeczeństwu, że skutki Zielonego Ładu dotkną nie tylko rolnictwa czy górnictwa, ale całego społeczeństwa. Niedługo będzie wchodził w życie system ETS 2, czyli opłaty za emisje nałożone na indywidualnych odbiorców. Tego Polacy nie wytrzymają – powiedział szef Komisji Krajowej.

– To jest dzień historyczny. Dwie „Solidarności” działają razem. Stawiamy czoło Zielonemu Ładowi i będziemy robić wszystko, żeby ten Zielony Ład został wycofany – powiedział szef „Solidarności” Rolników Indywidualnych Tomasz Obszański.

Przewodniczący wskazał, że podczas demonstracji w Warszawie zorganizowanej przez rolników 27 lutego nikt z rządzących nie wyszedł do protestujących. W jego ocenie był to przejaw lekceważenia. Tomasz Obszański zaznaczył też, że rolnicy są zdeterminowani protestować do skutku, bo ich sytuacja jest krytyczna.

Dzisiejsze spotkanie było pokłosiem uchwały Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z 22 lutego, w której wyrażono pełne poparcie dla rolniczych postulatów. W dokumencie padła również zapowiedź czynnego wsparcia kolejnych akcji protestacyjnych.

łk
źródło foto: