Zwolnienia w CMC. Będzie strajk?

230 osób mają objąć zwolnienia grupowe w Hucie CMC Zawiercie. 26 kwietnia zarząd spółki opublikował regulamin redukcji zatrudnienia.

Jak informuje przewodnicząca Solidarności w zawierciańskiej hucie Danuta Nowicka, w regulaminie zwolnień pracodawca powtórzył rozwiązania, które proponował podczas zakończonych fiaskiem negocjacji ze związkami zawodowymi.  – Znalazł się tam m.in. zapis dotyczący programu dobrowolnych odejść dla pracowników, którzy wkrótce osiągną wiek emerytalny. W naszej firmie jest 131 takich osób, a to oznacza, że wszyscy ci, którzy nie mogą przystąpić do PDO wylądują na bruku bez żadnych dodatkowych pieniędzy – mówi przewodnicząca.

Kilka godzin po opublikowaniu regulaminu zwolnień grupowych działające w firmie związki zawodowe wręczyły pracodawcy zawiadomienie o rozpoczęciu sporu zbiorowego. Zdaniem związkowców skala zwolnień grupowych spowoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy w hucie. – Jeżeli pracodawca zwolni 230 osób, na poszczególnych działach zostanie zbyt mała liczba pracowników, aby móc zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu – podkreśla Nowicka.

Zarząd huty ma czas na ustosunkowanie się do pisma związkowców do końca kwietnia. Po tym terminie zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny rozpocząć się rokowania pomiędzy pracodawcą i stroną społeczną. Jeżeli nie przyniosą one porozumienia, następnym krokiem są mediacje z udziałem mediatora z listy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli i one nie przyniosą rezultatów, w zakładzie może zostać przeprowadzony strajk generalny.

Huta CMC Zawiercie zatrudnia ponad 1900 pracowników i jest jednym z największych pracodawców w powiecie zawierciańskim. Zakład zajmuje się produkcją stali, głównie dla budownictwa.