Solidar Śląsko Dąbrow

Znów fiasko rozmów, przygotowania do protestu trwają

Fiaskiem zakończyła się druga runda mediacji w sporze reprezentatywnych organizacji związkowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. z zarządem spółki w sprawie podwyżek płac. Choć zarząd zaproponował wzrost płac o 12 proc., strona związkowa uznała, że to zdecydowanie za niski wskaźnik. 10 lutego związkowcy planują przeprowadzić akcję protestacyjną w Warszawie.

Podczas mediacji zarząd zmodyfikował swoje wcześniejsze stanowisko i zaproponował wzrost stawek płacy zasadniczej od 1 stycznia 2023 roku o 12 proc. Zadeklarował również, że po pierwszym półroczu zostanie dokonana analiza sytuacji finansowej spółki i wtedy podjęta zostanie decyzja co do ewentualnych dalszych podwyżek. Strona związkowa podkreśliła z kolei, że 12 proc. nawet nie rekompensuje wskaźnika inflacji za zeszły rok i prognoz inflacji ten rok. Podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko, w którym domaga się podwyższenia stawek płacy zasadniczej w spółce o 25 proc. Trwają przygotowania do zaplanowanej na 10 lutego manifestacji przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie.

– Do 10 lutego został jeszcze tydzień, więc zarząd wciąż ma czas na przedstawienie lepszej propozycji, a tym samym na osiągnięcie porozumienia. Dobrym sygnałem jest modyfikacja wcześniejszego stanowiska szefów spółki. To już nie jest 0 proc., lecz 12 proc. podwyżki płac. Niemniej to wciąż propozycja nie do przyjęcia, ponieważ nawet nie rekompensuje zeszłorocznej inflacji, co oznacza spadek płac realnych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej – mówi wiceprzewodniczący „Solidarności” w JSW Roman Brudziński.

Kolejne spotkanie stron sporu ma się odbyć 8 lutego, na dwa dni przed manifestacją.

Reprezentatywne organizacje związkowe z JSW, czyli NSZZ „Solidarność”, Federacja Związku Zawodowego Górników i Związek Zawodowy „Kadra” Pracowników JSW SA domagają się wzrostu stawek płacy zasadniczej dla pracowników spółki o 25 proc. od 1 stycznia 2023 roku. Taki postulat został wysunięty jeszcze w grudniu. 3 stycznia został zgłoszony w trybie sporu zbiorowego. Strona społeczna uzasadniła to żądanie wynikiem finansowym za 9 miesięcy 2022 roku na poziomie 5,9 mld zł i przewidywanym wynikiem finansowym za cały zeszły rok na poziomie 7-7,5 mld zł.

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. zatrudnia 22 tys. osób. Jest największym producentem wysokiej jakości węgla kokosowego w Unii Europejskiej.

ny
źródło foto: materiały prasowe JSW/Dawid Lach