Znamy laureatów tegorocznej edycji Zielonych Czeków
Wojciech Sutor, Rybnik i Świętochłowice oraz Koło Łowieckie w Nowinach – to laureaci tegorocznej edycji konkursu Zielone Czeki organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Do zwycięzców powędrowały czeki o wartości 10 tys. zł, pamiątkowe statuetki oraz dyplomy.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 20 czerwca w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. W jej trakcie prezes katowickiego Funduszu Mateusz Pindel podkreślił, że Zielonymi Czekami nagradzane są nietuzinkowe osoby, instytucje i organizacje z województwa śląskiego, prowadzące działalność proekologiczną i prośrodowiskową.
W tym roku wyłoniono laureatów w czterech kategoriach: „Ekologiczna osobowość roku”, „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”, „Inwestycja proekologiczna roku” oraz „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży”.
Laureatem w kategorii „Ekologiczna osobowość roku” został Wojciech Sutor, prezes Fundacji Srebrne Buki. Jak poinformował WFOŚiGW w Katowicach, został on nagrodzony „za godną naśladowania postawę proekologiczną i wdrażanie w życie inicjatyw związanych z opieką nad Rezerwatem Przyrody „Segiet”. To jeden z najpiękniejszych rezerwatów znajdujących się na terenie województwa śląskiego. Jest położony na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór, a w zeszłym roku, dzięki staraniom Wojciecha Sutora, powierzchnia rezerwatu została zwiększona blisko trzykrotnie, co wpłynęło na wpisanie obiektu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza” zwyciężył Rybnik. Miasto zostało nagrodzone za kompleksowe działania na rzecz ochrony powietrza. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej rybnickiego magistratu wynika, że w ciągu ostatnich lat znacznie zmniejszyła się liczba dni „smogowych” w tym mieście. W 2010 roku było ich ponad 130, a w roku 2023 kilkanaście.
Wśród tegorocznych laureatów konkursu znalazły się także Świętochłowice, które zostały uhonorowane za rewitalizację stawu Kalina. Zakończone w zeszłym roku przedsięwzięcie zostało uznane za „Inwestycję Proekologiczną Roku”. Rewitalizacja stawu trwała kilka lat. W jej trakcie usunięto z dna zbiornika toksyczne substancje, a teren wokół niego zmieniono w miejsce do rekreacji. Rozbrojenie jednej z najgroźniejszych bomb ekologicznych znajdujących się w województwie śląskim kosztowało 73 mln zł. Inwestycja została sfinansowana m.in. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z pieniędzy pochodzących z WFOŚiGW w Katowicach. – Jest to nagroda dla mieszkańców. To dla nich uratowaliśmy staw i okolicę przed biologiczną tykającą bombą i oddaliśmy do użytku piękną przestrzeń – powiedział podczas uroczystości wręczenia Zielonych Czeków Sławomir Pośpiech, wiceprezydent Świętochłowic.
W kategorii „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” nagrodę otrzymało Koło Łowieckie w Nowinach. W tym roku WFOŚiGW w Katowicach przyznał także nagrodę specjalną. Otrzymał ją szesnastoletni działacz społeczny, koordynator ekologicznego wolontariatu na Żywiecczyźnie Bartłomiej Kubaczka.
Ponadto w poszczególnych kategoriach przyznano wyróżnienia. W kategorii „Ekologiczna osobowość roku” otrzymali je Andreas Glenz i Przemysław Bartos, w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza” Pszczyna, Rydułtowy, w kategorii „Inwestycja proekologiczna roku” Chybie i Kornowac, a w kategorii „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” Stowarzyszenie POLARIS-OPP oraz Beskidzki Związek Pszczelarzy „BARTNIK”.
Zielone Czeki są przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od momentu powstania tej instytucji, czyli od 1993 roku.
Agnieszka Konieczny
źródło foto: wfosigw.katowice.pl