Zmiany ważne dla ratowników medycznych i pacjentów

Trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego, objęcie ratowników opieką psychologiczną oraz wprowadzenie dodatków za pracę w dni świąteczne i w porze nocnej – to najważniejsze zapisy znowelizowanej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. O wprowadzenie tych zmian zabiegali związkowcy z „Solidarności”.
Nowela ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym została przegłosowana przez Sejm 20 marca. – Większość naszych kluczowych postulatów została spełniona. Wprowadzenie trzyosobowych zespołów poprawi bezpieczeństwo ratowników medycznych i przełoży się na poprawę standardów pracy. Sądzę, że na zakończenie prac nad projektem ustawy wpłynęły powtarzające się w ostatnim czasie ataki na ratowników medycznych – mówi Łukasz Fica, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”. Jego zdaniem na zmianie zyskają również pacjenci, bo w trakcie wezwania będą się nimi zajmować trzy osoby uprawnione do medycznych czynności ratunkowych.
Nowelizacja zakłada także objęcie wszystkich ratowników medycznych opieką psychologiczną, podobnie jak to jest np. w policji. Z tego typu wsparcia, dzięki staraniom „S”, już od kilku miesięcy korzystają pracownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. – Od października zeszłego roku o konsultację z psychologiem poprosiło kilkudziesięciu ratowników, co świadczy o tym, że taka pomoc jest potrzebna i wprowadzenie jej na terenie całego kraju jest zasadne – dodaje przewodniczący.
Ponadto ratownicy medyczni będą otrzymywać dodatek za każdą godzinę pracy w święta w wysokości 45 proc. stawki zasadniczej. Wprowadzony zostanie także dodatek za pracę w nocy wynoszący 65 proc. stawki zasadniczej. – To także był nasz postulat. Na ostatnim WZD Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność” opracowaliśmy plan działania na kadencję 2023-2028, a następnie przekazaliśmy nasze żądania Ministrowi Zdrowia – przypomina Marcin Nadolny, sekretarz KSPRiRM NSZZ „S”.
Związkowcy zaznaczają, że na realizację czeka jeszcze postulat dotyczący obniżenia wieku emerytalnego. Domagają się, by ratownicy mieli prawo do przechodzenia na to świadczenie w wieku 55 lat, po 25 latach pracy.
aga
źródło foto: commons.wikimedia.org./CC BY-SA 4.0/Dawid Skalec