Solidar Śląsko Dąbrow

Zmiana w społecznym komitecie

Stanisław Płatek został przewodniczącym Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16.12.1981 roku. Tak większością głosów zdecydowało Walne Zebranie stowarzyszenia. To będzie trzecia kadencja Płatka na tym stanowisku.  Po raz pierwszy funkcję przewodniczącego komitetu pełnił przez dwie kadencje, w latach 1991-1998. 

– Wtedy priorytetem dla nas były procesy zamowców, mające na celu wskazanie winnych śmierci naszych kolegów. Procesy dobiegły końca i teraz kontynuujemy statutową działalność Komitetu. To przede wszystkim krzewienie pamięci o wydarzeniach grudnia 1981 roku i współpraca z naszym Muzeum Izbą Pamięci Kopalni Wujek, które niedawno zyskało rangę instytucji kultury. Na nudę nie będziemy narzekać, bo pracy mamy sporo – mówi Stanisław Płatek. 

Na stanowisku przewodniczącego komitetu Stanisław Płatek zastąpił Krzysztofa Pluszczyka, który zrezygnował z ubiegania się o tę funkcję. – Blisko 14 lat miałem zaszczyt reprezentować nasze stowarzyszenie i dlatego za konieczną uznałem zmianę na stanowisku przewodniczącego. Jestem przekonany, że Stanisław Płatek będzie świetnie wypełniał swoje obowiązki. Ja zostałem jego zastępcą i będę go wspierał we wszystkich działaniach, tak jak on wspierał mnie przez wszystkie lata – mówi Krzysztof Pluszczyk.

Stanisław Płatek jestem emerytowanym górnikiem z kopalni Wujek. W 1981 roku, podczas jej pacyfikacji, został ranny, a następnie skazany na 4 lata pozbawienia wolności. W latach 1995-1998 był wiceprzewodniczącym Solidarności w kopalni Wujek, a od 1998 do 2002 rok pełnił funkcję jej przewodniczącego. W tym samym czasie był również delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Od 2000 roku przewodniczy Zarządowi Krajowemu Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego. W 2007 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  

W skład zarządu Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 Grudnia 1981 roku weszli Agnieszka Gzik-Pawlak, córka jednego z 9 zamordowanych górników z kopalni Wujek, Andrzej Grolik, przewodniczący Solidarności w kopalni Wujek i dr Tomasz Nowara,historyk, autor książki „Kopalnia Wujek 13-16 grudnia 1981 roku”.

 

Dodaj komentarz