Solidar Śląsko Dąbrow

Zima w mieście też może być ciekawa

16 stycznia ponad 496 tys. uczniów z województwa śląskiego rozpocznie ferie zimowe. Zdecydowana większość z nich zostanie w tym czasie w domu. Dla pracujących rodziców zapewnienie dzieciom opieki w czasie wolnym to spore wyzwanie. Psychologowie zachęcają do skorzystania z ofert domów kultury i szkół.
 
Do tej pory do Śląskiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 436 zgłoszeń dotyczących zorganizowanych wyjazdów dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz 33 zgłoszenia wypoczynku
poza granicami Polski. – W porównaniu z feriami zimowymi w roku szkolnym 2015/2016
liczba zgłoszeń na dzień 9 stycznia jest mniejsza – mówi Dariusz Domański, wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty.
 
To oznacza, że w różnego rodzaju obozach sportowych i artystycznych weźmie udział zaledwie kilka proc. dzieci z naszego województwa. Część wyjedzie w góry z rodzicami, ale zdecydowana większość będzie odpoczywała w domu. – Przede wszystkim powinien to być wypoczynek aktywny. Dziecko powinno być w ruchu i korzystać z uroków zimy. Nie trzeba mieć dużo pieniędzy, żeby dobrze się bawić. Można pójść na sanki na górkę przed blokiem, ulepić bałwana, czy wybrać się na łyżwy. Wszystko zależy od chęci i dobrej woli rodziców. Najważniejsze, żeby dziecko emocjonalnie odpoczęło od szkoły i nie siedziało przed komputerem – mówi psycholog Ewa Drost ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Katowicach.
 
Półkolonie
Jak wskazuje, warto przejrzeć oferty wypoczynku przygotowane przez szkoły i inne instytucje. Wiele z nich organizuje tzw. półkolonie, oferując swoim uczestnikom dwa posiłki w ciągu dnia, wyjścia do kina i na basen oraz różnego rodzaju gry i zabawy. Do tej pory do Kuratorium Oświaty w Katowicach wpłynęła informacja o 370 półkoloniach organizowanych na terenie województwa.
 
W Jaworznie tego typu półkolonie od wielu lat organizowane są przez urząd miasta i PTTK. Podczas tegorocznych ferii w trzech pięciodniowych turnusach weźmie udział 135 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. – Chętnych jest więcej niż miejsc. O przyjęciu dzieci decyduje kolejność zgłoszeń i wpłata zaliczki. Koszt udziału dziecka w półkolonii to 210 zł. Posiadacze Jaworznickiej Karty Miejskiej płacą 190 zł – mówi Ilona Sypułek z PTTK w Jaworznie.
 
Lodowisko i basen
Uczniowie z jaworznickich szkół podczas ferii będą mogli korzystać także z lodowiska. Jak poinformował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w okresie od 14 do 29 stycznia dzieci i młodzież ucząca się za bilet wstępu na płytę lodowiska zapłacą złotówkę, dorośli 2 zł. Złotówkę za godzinę zabawy zapłacą też uczniowie, którzy przyjdą na lodowisko Jantor w Katowicach-Janowie. Z kolei Ruda Śląska udostępni podczas ferii trzy pływalnie. Do godz. 15.00 dzieci i młodzież szkolna zapłacą 4,50 za bilet wstępu na baseny w Rudzie, Kochłowicach i Nowym Bytomiu.
 
Teatr i kino
Zimowej przerwy nie mają domy kultury. Z zajęć organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach podczas ferii skorzysta ok. 4 tys. uczniów. Część warsztatów jest zamknięta dla uczestników całorocznych zajęć, z innych mogą korzystać zorganizowane grupy, ale część jest otwarta. – Największą atrakcją jest basen, na którym zajęcia będą się odbywały przez cały dzień. Do południa pływalnia będzie dostępna dla zorganizowanych grup, czyli np. półkolonii prowadzonych przez szkoły. Zorganizowane grupy zapraszamy także na strzelnicę – mówi
Jan Kubicki z Pałacu Młodzieży w Katowicach. 
 
Zajęcia plastyczne
Oprócz zajęć sportowych Pałac proponuje dzieciom i młodzieży udział w warsztatach muzycznych np. naukę śpiewu w technice gospel, zajęcia teatralne, projekcje filmowe oraz zajęcia plastyczne m.in. malarstwo, grafikę, witraż, rzeźbę i origami. – Zajęcia rozpoczynają się
o godz. 10.00, kończą o godz. 13.00 lub 13.30. Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt
z poszczególnymi pracowniami – podkreśla Kubicki. Dodaje, że dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostaną także warsztaty tematyczne m.in. z biologii, informatyki czy robotyki.
 
Ferie z filmem
Jedną z największych atrakcji przygotowanych przez Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej są seanse filmowe. – Planujemy 16 seansów, w których może wziąć udział 1400 dzieci – mówi Olaf Otwinowski z Pałacu Kultury Zagłębia. Dodatkowo placówki prowadzone przez tę instytucję, zorganizują dla kilkuset dzieci zajęcia plastyczne, wycieczki oraz gry i zabawy.
Podobne atrakcje proponuje dzieciom większość domów kultury działających w województwie śląskim. Ich oferta zazwyczaj jest dostępna na stronach internetowych. – Nie potrzeba wiele,
by zorganizować dziecku ciekawe ferie – podkreśla Ewa Drost. 
 
Agnieszka Konieczny
źródło foto:pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz