Zbliżają się obchody 30. rocznicy

Widowisko multimedialne,  koncert rockowy, koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia  i wiele imprez towarzyszących – już za kilkanaście dni w naszym regionie  rozpoczną się  centralne obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

– To będą obchody na niespotykaną skalę. W niektórych mediach pojawiają się informacje, że my czcimy stan wojenny. Absolutnie nie. Stan wojenny to jest plama na honorze Polaków, szczególnie wtedy rządzących. My chcemy podczas obchodów uczcić i oddać cześć bohaterom tamtych czasów. Tym,  którzy oddali życie za wolną Polskę,  od których wszystko się zaczęło – podkreślał Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności podczas konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do uroczystości.

Wzięli w niej udział przedstawiciele instytucji i organizacji  wchodzących w skład  Krajowy Obywatelski  Komitet Obchodów 30. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego i Wydarzeń Grudnia 1981. To m.in.  Stowarzyszenie Pokolenie, Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16.12.1981,  Instytutu Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność. Gościem konferencji był Jan Ludwiczak, pierwszy przewodniczący Solidarności w KWK Wujek, internowany w nocy z 12 na 13 grudnia. Jego zwolnienie stało się jednym z postulatów strajkujących górników.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Bronisław Komorowski. Do udziału w obchodach 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaproszeni zostali wszyscy premierzy III Rzeczypospolitej od Tadeusza Mazowieckiego do Donalda Tuska oraz Lech Wałęsa. – Niestety, pierwszy przewodniczący Solidarności przyjedzie do kopalni Wujek nie 16, a 1 grudnia. Jest nam przykro z tego powodu. Jako komitet zrobiliśmy wszystko, żeby pan prezydent był obecny na uroczystościach 16 grudnia – powiedział Dominik Kolorz.

zobacz relację video z konferencji

Podkreślił, że ideą obchodów jest upamiętnienie bohaterów tamtych dni, przekazanie tej pamięci młodszym pokoleniom. Dlatego przygotowane zostało widowisko multimedialne przed kopalnią Wujek, dlatego przygotowano koncert rockowy w Spodku i inne imprezy takie jak przeglądy filmów, rekonstrukcje historycznych wydarzeń, wystawy czy prelekcje historyczne. – Taka forma obchodów powinna się pozytywnie wkomponować w całe środowisko lokalne. Pokolenie Solidarności jest coraz starsze, a ci, którzy urodzili się w 1981 roku, niewiele wiedzą o tamtych czasach. Przez takie wydarzenia chcemy przypomnieć młodym ludziom, co robili ich dziadkowie, żeby oni mogli żyć w wolnym kraju – dodał przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Andrzej Rozpłochowski, pełnomocnik marszałka województwa śląskiego  i szef komitetu organizacyjnego obchodów podkreślił, że stan wojenny był złem i stanął na drodze Polaków do demokracji. Tymczasem od kilku lat ukuwa się przekonanie, że przemiany w obozie socjalistycznym zaczęły się w 1989 roku w Polsce wraz z okrągłym stołem oraz w NRD wraz z obaleniem Muru Berlińskiego. – To jest bardzo ważne, żeby przy okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przypominać, że jest to nieprawda. Naród polski na drogę do wolności wstąpił już w 1980 i 1981 roku i przez 16 miesięcy próbował tę demokrację wprowadzać. 13 grudnia władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny powstrzymując drogę Polaków do wolności na 8 lat – zaznaczył Rozpłochowski.

Członkowie Komitetu  podkreślali, że centralne obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego nieprzypadkowo są organizowane w naszym regionie. To właśnie Śląsk i Zagłębie zapłaciły najwyższą cenę za opór przeciwko stanowi wojennemu. To tutaj była największa skala strajków i najwięcej ofiar wyrzuconych z pracy, bitych, internowanych i skazywanych na kary więzienia. To tutaj polała się pierwsza krew stanu wojennego. – Nie można budować teraźniejszości i przyszłości bez znajomości przeszłości, bo historia ma to do siebie, że lubi się powtarzać – dodał Andrzej Rozpłochowski.

Tramwaj jeżdżący po Katowicach, plakaty, billboardy, spoty telewizyjne oraz wkładki do lokalnych gazet w technice 3D wraz z okularami – to tylko niektóre formy promocji obchodów.

zobacz spot promujący obchody

Już teraz na stronie internetowej grudzien81.pl można znaleźć wiele ciekawych informacji. Znajdują się tam m.in. opisy wydarzeń sprzed 30 lat, wywiady z osobami, które przyczyniły się do uświetnienia rocznicy oraz z muzykami zaproszonymi do udziału w koncertach. Informacje na temat wydarzeń związanych z obchodami są również publikowane na naszej stronie oraz na ipn.gov.pl.

zobacz szczegółowe kalendarium wydarzeń