Solidar Śląsko Dąbrow

Zbiórka podpisów

Związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności zbierali dziś podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o płacy minimalnej. W trakcie akcji członkowie związku udzielali informacji o założeniach projektu oraz rozdawali związkowe gazety i ulotki.

– Nasza akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Ludzie podchodzili do stolika i pytali o cel zbierania podpisów, a po wyjaśnieniach, podpisywali listy. Jednak najchętniej podpisywały się osoby młode, których ten problem najbardziej dotyczy oraz ludzie starsi. Były też takie osoby, które podchodziły i mówiły, że życzą nam powodzenia – mówi Agnieszka Ordon z Biura terenowego ZR, która zbierała podpisy na katowickim Rynku. Tylko przy tym stoliku w ciągu kilku godzin pod solidarnościowym projektem ustawy podpisało się kilkaset osób. W Katowicach drugi stolik ustawiony został na pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej przy wejściu na dworzec PKP. Tam również akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W Zawierciu do złożenia podpisu zachęcały atrakcyjne pielęgniarki w koszulkach z logo Solidarności, a wraz z ulotkami związkowcy rozdawali cukierki i lizaki, z których najbardziej cieszyły się dzieci. Można było sobie również zmierzyć ciśnienie. – Ludzie reagowali z sympatią i chętnie brali udział w akcji. Osoby, które nie miały ze sobą dowodów osobistych umówiły się na złożenie podpisu w Biurze Terenowym – podkreśla Małgorzata Benc, kierownik BT w Zawierciu.

Podpisy były zbierane w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. Decyzja o przeprowadzeniu akcji zapadła podczas ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w Poznaniu. W projekcie Solidarność chce, by wysokość płacy minimalnej była uzależniona od wskaźników makroekonomicznych i została podniesiona do wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Obecnie płaca minimalna wynosi 1386 zł brutto.
 

Dodaj komentarz