Solidar Śląsko Dąbrow

Zbiórka podpisów nabiera rozpędu

W zakładach pracy oraz na ulicach miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego trwa akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie odrzucenia Zielonego Ładu. W kopalni Chwałowice w Rybniku w ciągu jednego dnia udało się zebrać ponad 1400 podpisów.

Jak wskazuje Jacek Słowiński, przewodniczący „Solidarności” w KWK Chwałowice, zbiórka podpisów została poprzedzona szeroką akcją informacyjną wśród pracowników kopalni. – Wykorzystaliśmy do tego media społecznościowe oraz komunikatory internetowe. Przed kopalnią powiesiliśmy dwa duże banery. Jednak najważniejsze jest to, żeby do ludzi wyjść i być merytorycznie przygotowanym. Nie można czekać, aż ktoś sam przyjdzie się podpisać – mówi przewodniczący.

Związkowy namiot i stoliki, przy których można było podpisać się pod wnioskiem o referendum, zostały ustawione przed rybnicką kopalnią w środę 19 czerwca o 4.00 rano, czyli przed pierwszą zmianą. Akcja trwała do wieczora i będzie kontynuowana w kolejnych dniach. – Bardzo ważne jest też, żeby poinformować ludzi, że ich dane osobowe na karcie referendalnej są bezpieczne. Na naszym stanowisku zawiesiliśmy kilka dużych plakatów z informacją o ochronie tych danych. Jeszcze raz powtórzę, że trzeba być merytorycznie przygotowanym i potrafić odpowiedzieć na pytania dotyczące zarówno samego Zielonego Ładu, jak i technicznych kwestii związanych z referendum – wskazuje przewodniczący.

Akcje zbierania podpisów są również organizowane w innych miastach naszego regionu. 20 czerwca zbiórka była prowadzona w centrum Rudy Śląskiej przez związkowców z kopalni Halemba oraz dział rozwoju śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Tego samego dnia związkowe stoisko stanęło również przed KWK Sośnica. Tam związkowców z kopalni wsparło biuro terenowe śląsko-dąbrowskiej „S” w Gliwicach oraz działacze z innych gliwickich komisji zakładowych.

Zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą zorganizowania ogólnokrajowego referendum w sprawie odrzucenia tzw. Zielonego Ładu ruszyła 10 maja. Proponowane pytanie w referendum brzmi następująco: „Czy jest Pan/Pani za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie, zawartej w europejskim Zielonym Ładzie?”

Aby Sejm musiał zająć się wnioskiem referendalnym, musi on zostać podpisany przez co najmniej 500 tys. obywateli.

łk