Solidar Śląsko Dąbrow

Zawieszony strajk w Magneti Marelli, będą rozmowy płacowe

Nie będzie zapowiedzianego na 13 marca strajku w bielskim Magneti Marelli. Dyrekcja spółki zaprosiła reprezentantów Solidarności na rozmowy płacowe w tym dniu, dlatego związkowcy podjęli decyzję o zawieszeniu rozpoczęcia akcji strajkowej.  

– Naszym priorytetem są podwyżki płac pracowników. Kierownictwo firmy nie chciało z nami na ten temat rozmawiać, dlatego rozpoczęliśmy przygotowania do strajku. W związku z tym, że pracodawca w końcu się zreflektował, chce prowadzić dialog i osiągnąć porozumienie, zdecydowaliśmy się na zawieszenie rozpoczęcia akcji strajkowej do 8 kwietnia – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland. – Strajk jest środkiem, nie celem i to środkiem ostatecznym. Celem jest porozumienie płacowe i podwyżki dla pracowników. Mam nadzieję, że ten cel uda się osiągnąć przy stole rozmów, bez konieczności rozpoczynania akcji strajkowej – dodała przewodnicząca.

Jak podkreśla Wanda Stróżyk, w bielskim Magneti Marelli  od dwóch lat nie było podwyżek płac, choć jednocześnie stale rośnie obciążenie pracowników zadaniami. Solidarność w FAP  domagała się podwyżki stawek zasadniczych wszystkich pracowników o 2,50 zł na godzinę, czyli 420 zł miesięcznie za kodeksowy czas pracy od poniedziałku do piątku.

W czerwcu 2014 żądanie takiej podwyżki złożono w trybie sporu zbiorowego. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zobowiązuje w takim przypadku pracodawcę do niezwłocznego podjęcia rokowań. Te jednak w bielskiej spółce miesiącami się nie rozpoczynały. Dlatego międzyzakładowa Solidarność, działając w oparciu o ustawowe przepisy zorganizowała referendum strajkowe wśród pracowników. W głosowaniu wzięło udział blisko dwie trzecie załogi Magneti Marelli. Ponad 93 proc. głosujących opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji strajkowej, jeśli zarząd spółki nie spełni żądań płacowych zgłoszonych w trybie sporu zbiorowego.

MOZ NSZZ Solidarność w FAP, kierując się wynikami referendum, przygotowała harmonogram akcji protestacyjno-strajkowej przewidujący najpierw tzw. protest wstążeczkowy i strajk włoski, a następnie rozpoczęcie 13 marca czynnego strajku, gdyby dyrekcja cały czas unikała podjęcia rozmów płacowych.

Jak dodaje Wanda Stróżyk, choć w związku z wyznaczenie przez kierownictwo Magneti Marelli terminu rozmów płacowych rozpoczęcie czynnej akcji strajkowej zostało zawieszone do 8 kwietnia, w zakładzie cały czas trwać będą rozpoczęte w ubiegłym tygodniu protest wstążeczkowy i strajk włoski.

Rozmowy strony związkowej z pracodawcą rozpoczną się 13 marca o godz. 11.00.

ny

 

Dodaj komentarz