Solidar Śląsko Dąbrow

Zawiesić podpisanie ACTA

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność wezwała rząd do zawieszenia decyzji w sprawie podpisania ACTA oraz żąda przeprowadzenia publicznej debaty nad jego treścią.

– Komisja Krajowa podziela powszechnie formułowane wątpliwości dotyczące właściwej ochrony praw obywatelskich w przypadku podpisania i ratyfikowania porozumienia ACTA. Niedopuszczalny jest brak konsultacji społecznych i publicznej debaty w trakcie prac przygotowawczych nad przyjęciem tak ważnego dokumentu – głosi treść stanowiska Komisji Krajowej.

– Solidarność była zawsze za wolnością słowa i przeciw cenzurze, a w naszej ocenie ACTA zagraża wolności słowa i otwiera furtkę nie tylko do wprowadzenia cenzury, ale też  inwigilacji wszystkich użytkowników internetu. Bo jak inaczej określić zapisy ACTA zobowiązujące dostawców internetu i właścicieli serwisów do monitorowania zachowań internautów, czy też możliwość usuwania bez wyroku sądu treści uznanych za pirackie – mówi Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Śląsko-Dąbrowska Solidarność 26 stycznia na 24 godziny wyłączy swój serwis internetowy www.solidarnosckatowice.pl.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA. Jego nazwę tłumaczy się jako „porozumienie przeciw obrotowi podróbkami”. Jednak zdaniem internautów i wielu ekspertów w rzeczywistości ACTA oznacza drastyczne ograniczenie wolności internetu.
 

Dodaj komentarz