Solidar Śląsko Dąbrow

Zawiadomienie o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych trafiło do marszałek Sejmu

18 czerwca przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda złożył na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek zawiadomienia o powstaniu komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych wraz z projektem nowelizacji ustawy emerytalnej wprowadzającej możliwość przejścia na emeryturę po 35 latach pracy składkowej dla kobiet i 40 latach pracy składkowej dla mężczyzn i podpisami poparcia 2000 obywateli.

– Jako pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej złożyłem wymaganą ilość podpisów, a nawet było ich dwa razy więcej. Wymagane jest bowiem tysiąc podpisów, a złożyłem ich dwa tysiące. Oczywiście one będą też zaliczane do tej głównej wymaganej puli podpisów – powiedział Piotr Duda.

Teraz marszałek Sejmu ma dwa tygodnie na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia. Jeśli zostanie ono przyjęte, wówczas komitet ma trzy miesiące na zebranie podpisów minimum 100 tys. obywateli, aby projekt został skierowany pod obrady Sejmu.

– Nie zatrzymujemy się, korzystamy z demokracji bezpośredniej i z możliwości, które daje nam prawo. Nie oglądamy się na polityków. Oglądaliśmy się na nich przez ostatnich 6 lat i sprawy wciąż stoją w miejscu. Dlatego bierzemy je w swoje ręce – podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej. – Na pewno nas nie satysfakcjonuje 100 tys. podpisów, bo jest tak duże zainteresowanie tą inicjatywą obywatelską, że chcemy ich zebrać jak najwięcej.(…) Chcemy przez to pokazać politykom, w szczególności Zjednoczonej Prawicy, że w nowym ładzie powinien znaleźć się projekt dotyczący emerytur stażowych – dodał.

Kampania zbierania podpisów pod projektem wprowadzenia emerytur stażowych ma ruszyć pełną parą na początku lipca. Organizatorzy są przekonani, że do końca września uda się złożyć w Sejmie wymaganą liczbę 100 tys. podpisów.

oprac.ny
źródło foto: Tygodnik Solidarność/M.Żegliński