Solidar Śląsko Dąbrow

Załoga huty gotowa na strajk

600 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika domaga się Solidarność w Hucie Bankowa w Dąbrowie Górniczej.  Trwają przygotowania do przeprowadzenia strajku ostrzegawczego. W referendum strajkowym 98 proc. głosujących pracowników huty poparło taką formę walki o podwyżki płac.

– Nasze żądania nie są wygórowane. Od 2008 roku zarobki pracowników w naszej hucie, porównując je do średniej krajowej, spadły o 500 zł.  W tym roku wszyscy szczególnie boleśnie odczuwamy wzrost cen podstawowych artykułów i kosztów utrzymania. Tymczasem  w trakcie rozmów płacowych pracodawca zaproponował nam żenująco niskie podwyżki, średnio po 35 zł brutto. Pracownicy  uznali, że w tej sytuacji nie mają innego wyjścia, tylko strajk – mówi Henryk Myrda, przewodniczący zakładowej Solidarności.

W przeprowadzonym w ubiegłym tygodniu referendum strajkowym wzięło udział 78 proc. zatrudnionych w hucie. 98 procent opowiedziało się za strajkiem.

W piątek 8 kwietnia zaplanowano spotkanie związków zawodowych z radą nadzorczą huty. – To spotkanie jest ostatnią szansą na porozumienie w sprawie podwyżek. Jeśli nie uda nam się takiego porozumienia zawrzeć, to  w poniedziałek 11 kwietnia zapadnie decyzja o terminie przeprowadzenia strajku – dodał Myrda.

Huta Bankowa w Dąbrowie Górniczej zatrudnia 576 osób.  Huta wchodzi w skład giełdowej spółki Alchemia S.A., należącej do jednego z liderów list najbogatszych Polaków, Romana Karkosika.
 

Dodaj komentarz