Solidar Śląsko Dąbrow

Żądamy prawdziwej reformy

W Centrum Prasowym Foksal w Warszawie podczas specjalnej konferencji prasowej odbyła się premiera spotu emerytalnego pt. „Żądamy prawdziwej reformy”. Piotr Duda przedstawił również harmonogram dalszych akcji protestacyjnych przeciwko planom podniesienia wieku emerytalnego. W konferencji obok przewodniczącego Piotra Dudy oraz Henryka Nakoniecznego, członka prezydium Komisji Krajowej wziął udział Ryszard Lembora, bohater emerytalnego spotu. W odróżnieniu od rządowych filmików promujących wydłużenie wieku emerytalnego, odtwórca głównej roli w spocie Solidarności nie jest wynajętym aktorem, tylko pracownikiem borykającym się z takimi samymi kłopotami, jak miliony Polaków.

Podczas konferencji Piotr Duda przedstawił dalsze działania, które podejmie NSZZ Solidarność w ramach akcji protestacyjnej przeciwko rządowemu projektowi reformy emerytalnej. 8 maja pod siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przyjadą protestować bezrobotni. 9 maja przed gmachem Sejmu ponownie stanie „emerytalne miasteczko”. 11 maja w przewidywanym dniu głosowania nad koalicyjnym projektem, dotyczącym podwyższenia i zrównania wieku emerytalnego „S” zorganizuje pikietę.

8 maja Piotr Duda spotka się również z Donaldem Tuskiem i przekaże mu projekty ustaw przygotowane przez Solidarność, mające na celu poprawę kondycji systemu emerytalnego. Przewodniczący będzie przekonywał premiera, aby rząd odłożył w czasie prace nad ustawą emerytalną, aby było można wspólnie wypracować inne, lepsze rozwiązania. – Polacy chcą i mogą dłużej pracować – tłumaczył przewodniczący – Ale muszą zostać do tego stworzone odpowiednie warunki. Nie straszcie nas tym „67”. Dajcie nam wybór. Jeśli będzie dobre zdrowie i pracodawcy chętni do zatrudniania, to niejeden będzie pracował dłużej.

Szef „S” zapowiedział nadzwyczajne posiedzenie Komisji Krajowej, które odbędzie się 10 maja w „miasteczku emerytalnym” pod Sejmem. – Nawet w sierpniu 1980 roku nie doszło do takiego wydarzenia – stwierdził przewodniczący – Potem odbędzie się debata publiczna w związku z odrzuceniem publicznego wysłuchania. Oni tam w Sejmie będą sobie tylko gadać, my pod Sejmem będziemy dyskutować merytorycznie- dodał przewodniczący.

Piotr Duda odniósł się również do konfliktu z warszawską spółka, która odmówiła rozwieszania plakatów z wizerunkami posłów, głosujących przeciwko referendum emerytalnemu. Według przewodniczącego sprawa jest jasna. Decyzja o odmowie rozwieszenia plakatów „S” miała charakter polityczny, gdyż firma ta należy do miasta, a miastem rządzi PO.
Plakatowa akcja „Stop 67” prowadzona jest w całym kraju. We wszystkich okręgach wyborczych   rozklejane są plakaty z wizerunkami posłów głosujących przeciw referendum. Na stronie www.stop67.pl dla każdego parlamentarzysty zostało założone specjalne konto rejestrujące jego głosowania.

Dodaj komentarz