Solidar Śląsko Dąbrow

Żądają odwołania ministra Tomczykiewicza i Rady Nadzorczej KW

Górnicy okupujący od 4 dni siedzibę Kompanii Węglowej żądają dymisji Tomasza Tomczykiewicza wiceministra gospodarki odpowiedzialnego za górnictwo oraz odwołania Rady Nadzorczej spółki. Przed południem w budynku KW została odprawiona msza święta. 
 
– Brak reakcji ministra Tomczykiewicza na widoczne sygnały pogarszającej się sytuacji Kompanii Węglowej w naszej ocenie dyskredytuje go i pozbawia prawa bezpośredniego nadzoru nad sektorem górnictwa węgla kamiennego. Dlatego też oczekujemy jego dymisji – powiedział Jarosław Grzesik szef górniczej Solidarności.
 
W komunikacie podpisanym przez liderów górniczych central związkowych pada również żądanie odwołania Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej. – Ciągłe aprobowanie przez Radę Nadzorczą nietrafionych działań Zarządu Kompanii Węglowej S.A. wskazuje na brak fachowości i pomysłów osób zasiadających w tym organie nadzoru – czytamy w komunikacie. 
 
 
Związkowcy zaznaczają również, że w ich ocenie obecny zarząd KW nie jest w stanie zagwarantować poprawy kondycji spółki i jej dalszego funkcjonowania w przyszłości. – Ciągłe zmiany planów naprawczych świadczą o braku koncepcji na ratowanie największej spółki węglowej Europy – napisali przedstawiciele Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Kompanii Węglowej.  
 
16 listopada o godz. 11.00 w budynku Kompani Węglowej odprawiona została msza święta pod przewodnictwem ks. Romana Chromego, Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Katowickiej, w której wzięli udział protestujący górnicy. – Na prośbę księdza arcybiskupa nie informowaliśmy wcześniej mediów o tym wydarzeniu. Razem modliliśmy się o dialog i o poprawę sytuacji w naszej spółce. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że ksiądz Chromy do nas przyszedł oraz za jego słowa wsparcia i otuchy – podkreślił szef górniczej „S”.
 
Okupacja siedziby Kompanii Węglowej trwa od czwartku 13 listopada. Bezpośrednim powodem rozpoczęcia akcji protestacyjnej była zapowiedź zarządu spółki o braku pieniędzy na wypłatę grudniowych pensji dla pracowników oraz o niepozyskaniu środków na finansowanie kluczowych elementów planu naprawczego. Rozwiązaniem alternatywnym miałoby być zamknięcie kilku kopalń i likwidacja miejsc pracy.
 
W nocy z czwartku na piątek petycję od protestujących górników odebrał wicewojewoda śląski Andrzej Pilot, który zapowiedział, że 18 listopada ma się odbyć spotkanie w sprawie przyszłości spółki z udziałem premier Ewy Kopacz i wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Wobec braku pisemnego potwierdzenia tej zapowiedzi 15 listopada przedstawiciele Sztabu Protestacyjno-Strajkowego wysłali do szefowej rządu zaproszenie, aby osobiście przybyła do siedziby KW.
 
łk 
 

Dodaj komentarz