Solidar Śląsko Dąbrow

Zaczęło się w nocy

30 lat temu władze PRL wprowadziły stan wojenny, aby utrzymać władzę i pozbawić Polaków marzeń o wolności, o spokojnym i normalnym życiu. Czcimy pamięć bohaterów, którzy stawiali opór tamtej władzy, którzy oddali życie za wolną Polskę – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Centralne obchody 30. rocznicy wydarzeń grudnia 1981 roku odbywają się w naszym regionie. Nadano im nową, wyjątkową formułę. – Chcemy, aby pamięć o tamtych wydarzeniach trwała nie tylko wśród przedstawicieli starszego pokolenia, uczestników i świadków tego, co stało się w kopalniach Wujek, Manifest Lipcowy, Piast, w Hucie Katowice. Nie tylko wśród internowanych i represjonowanych przez władze PRL. Chcemy, aby ta pamięć została przekazana młodym ludziom. Dlatego spróbujemy opowiedzieć im historię ich językiem – podkreśla przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

To z myślą o młodszym pokoleniu Polaków przygotowane zostało widowisko multimedialne przed kopalnią Wujek, koncert rockowy w Spodku czy rekonstrukcja wydarzeń w kopalni Piast. – Mam nadzieję, że będzie to atrakcyjna lekcja historii, nie tylko dla młodych ludzi, ale też dla tego pokolenia działaczy związku, któremu doroczne uroczystości przed kopalnią Wujek wydawały się nazbyt sztampowe i pompatyczne. W ostatnich latach 16 grudnia przed kopalnią gromadziło się coraz mniej ludzi, coraz mniej było też niestety działaczy Solidarności, których obowiązkiem jest przekazywać pamięć o tamtych wydarzeniach. W tym roku nie powinno ich na uroczystościach na Wujku zabraknąć – dodaje Dominik Kolorz.

16 grudnia w rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek  uroczystości tradycyjnie rozpocznie msza święta i przemarsz pod Pomnik-Krzyż. Po powitaniu uczestników przez przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność przemówienia wygłoszą prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął honorowy patronat nad rocznicowymi uroczystościami oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. I na tym koniec podobieństw do obchodów z lat poprzednich. Po przemówieniach rozpocznie się multimedialny spektakl.

Na ustawionej pod pomnikiem scenie wystąpią m.in Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz, De Press, Luxtorpeda i Janusz Yanina Iwański, który jest dyrektorem muzycznym widowiska. Olgierd Łukaszewicz będzie recytował wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. – Zarówno repertuar, jak i artyści, zostali bardzo precyzyjnie wybrani. Myślę, że to będzie spektakl jedyny i wyjątkowy. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek coś podobnego wydarzyło się na polskich estradach. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, którzy czują jedność z zamordowanymi górnikami z kopalni Wujek. To są nasi współcześni męczennicy i to im przez sztukę oddajemy hołd – mówi Janusz Yanina Iwański

Spektaklowi będzie towarzyszyć gra obrazów i świateł na ustawionym za sceną ekranem o wymiarach 18 na 8 metrów. – Oświetlone będą kopalniane kominy, drzewa i pobliskie budynki. Na Wujku pojawi się również wojskowy helikopter, wozy pancerne oraz statyści przebrani za górników i zomowców – zapowiada Przemysław Miśkiewicz, sekretarz Krajowego Komitetu Obchodów 30. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego.

17 grudnia w katowickim Spodku odbędzie się koncert „Droga do wolności”. Wystąpią T.Love, Robert Brylewski, Maciej Maleńczuk, Shakin’ Dudi, Luxtorpeda, Lombard, Habakuk i Chemia. Koncert poprowadzi Paweł Kukiz.

Dodaj komentarz