Wzrost wynagrodzeń w gliwickiej spółce IZO-ERG

6,8 proc. – średnio o taki wskaźnik wzrosły stawki zasadnicze w Zakładzie Tworzyw Sztucznych IZO-ERG w Gliwicach. To efekt porozumienia płacowego podpisanego z pracodawcą przez zakładowe organizacje związkowe 15 marca.

Jak informuje Weronika Mielnik, przewodnicząca „Solidarności” w firmie, w tej chwili trwa ustalanie wysokości podwyżek dla poszczególnych pracowników. – O tym, o ile wzrośnie wynagrodzenie konkretnej osoby decyduje zespół składający się z przełożonych, np. mistrza i kierownika, oraz przedstawiciela jeden z dwóch organizacji związkowych działających w zakładzie. Pod uwagę brany jest charakter pracy wykonywanej przez danego pracownika oraz jego zaangażowanie. Te kryteria zostały wypracowane wiele lat temu i nie ulegają zmianie – wyjaśnia Weronika Mielnik.

Rozmowy płacowe rozpoczęły się w gliwickiej spółce na początku marca. Wyższe wynagrodzenia wpłyną na konta pracowników na początku kwietnia, a wraz z nimi wyrównanie za styczeń i luty.

Jeden z zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy stanowi, że wysokość podwyżek powinna zostać powiązana ze wskaźnikiem inflacji i sytuacją ekonomiczną spółki. – Wynegocjowaliśmy większe podwyżki niż w poprzednich latach, ale inflacja także jest dużo wyższa – podkreśla przewodnicząca zakładowej „Solidarności”.

Zakład Tworzyw Sztucznych IZO-ERG w Gliwicach produkuje głównie dla branży motoryzacyjnej. Większość wyrobów trafia na eksport. Spółka zatrudnia ponad 200 osób. Średnie wynagrodzenie pracowników produkcyjnych to 4,1 tys. zł brutto.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0