Solidar Śląsko Dąbrow

Wzrost wynagrodzeń na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Podwyżki płacy zasadniczej w kwocie od 166 zł do nawet 390 zł netto otrzymają 30 sierpnia i 1 września pracownicy wszystkich grup zawodowych ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wyższe wynagrodzenia zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 roku.

Wzrost płac na uczelni zamyka realizację rządowej ustawy zakładającej w latach 2013-2015 coroczny wzrost wynagrodzeń w uczelniach publicznych. – To trzecia, a zarazem ostatnia podwyżka płac dla naszych pracowników. Sądzę, że wszyscy powinni być nimi usatysfakcjonowani. Społeczność naszej uczelni bardzo dobrze przyjęła też fakt, że wzrost płac jest jednakowy dla poszczególnych stanowisk – podkreśla Danuta Jarosz, przewodnicząca Solidarności na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

W tym roku na podwyżki płac dla pracowników ŚUM resort zdrowia przeznaczył ponad 14 mln 737 tys.  zł, czyli o około milion złotych więcej niż w roku ubiegłym.

2 lipca uczelniane związki zawodowe podpisały z pracodawcą porozumienie płacowe regulujące tegoroczny wzrost płac dla pracowników-nauczycieli oraz dla pracowników nie będących nauczycielami. Przy podziale środków kierowali się zasadą, że kwota podwyżek na poszczególnych stanowiskach musi być taka sama.

Podwyżki płac o 390 zł otrzymali profesorowie zwyczajni. Profesorowie nadzwyczajni będą zarabiać więcej o 375 zł. Płace profesorów ŚUM wzrosną o 370 zł, adiunktów habilitowanych o 365 zł, a adiunktów bez habilitacji o 360 zł. Starsi wykładowcy ze stopniem doktora otrzymają na rękę 355 zł podwyżki. Płace pracowników naukowo-technicznych, biblioteki i administracji podwyższone zostały o 290 zł. Robotnicy zatrudnieni w ŚUM dostaną wypłaty wyższe o  219 zł , a  pracownicy obsługi o 166 zł.

Danuta Jarosz dodaje, że wzrost płac odnotują także pracownicy domów studenckich ŚUM, mimo że rządowa dotacja w ogóle nie przewidywała dla nich podwyżek. Pieniądze na podwyżki dla tych pracowników wygenerowane zostały ze środków własnych uczelni. Zarobki pracowników administracji domów studenckich uczelni wzrosną o 290 zł na rękę. Obsługa akademików zarabiać będzie o 166 zł więcej. – Zadbaliśmy o to, by dostali takie same podwyżki jak pracownicy naszej uczelni zatrudnieni na analogicznych stanowiskach – informuje Danuta Jarosz.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zatrudnia blisko 2300 pracowników.

bea
źródło foto:commons.wikimedia.org/Polar123

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.