Wzrost płac w Alstomie i w Centrum Serwisowym Pendolino

Dzięki staraniom związkowców o 210 zł brutto wzrosną wynagrodzenia w spółce Alstom Konstal w Chorzowie oraz w Centrum Serwisowym Pendolino w Olszynce Grochowskiej. Wynegocjowane przez stronę związkową podwyżki wejdą w życie w kwietniu.

Porozumienie płacowe podpisane zostało w chorzowskim Alstomie 29 stycznia. – Staraliśmy się o nieco większe podwyżki, ale w tym roku nasze żądania musieliśmy ograniczyć, biorąc pod uwagę koszty, jakie firma ponosi ze względu na pandemię – mówi Karol Pluszczyk, przewodniczący „S” w Alstom Konstal w Chorzowie. Jak podkreśla, podwyżki otrzymają pracownicy zatrudnieni w firmie przed 1 kwietnia 2020 roku, czyli posiadający co najmniej roczny staż pracy. – W praktyce to zdecydowana większość, bo w ostatnich miesiącach nie mieliśmy zbyt wielu przyjęć – wyjaśnia Karol Pluszczyk.

Jeden z zapisów porozumienia dotyczy wznowienia rozmów płacowych, jeśli okaże się, że w innym oddziale Alstomu, wynegocjowano większe podwyżki. – Do takich negocjacji może dojść we wrześniu lub w październiku – zapowiada przewodniczący „S”.

W Alstom Konstal w Chorzowie zatrudnionych jest ponad 1000 pracowników. Zakład produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra i kolejowe oraz kompletne pociągi. Spółka należy do francuskiego koncernu Alstom.

Podwyżki w tej samej wysokości wynegocjowane zostały także w Centrum Serwisowym Pendolino w Olszynce Grochowskiej pod Warszawą. Działająca w tej firmie „Solidarność” wchodzi w skład Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „S” w Alstom Konstal w Chorzowie. – To bardzo trudny czas na rozmowy płacowe, wielu pracodawców w ogóle nie chce dawać podwyżek. My jesteśmy zadowoleni z tego, co udało nam się wynegocjować, na więcej nie było szans – mówi Mirosław Breuer, przewodniczący „Solidarności” w Centrum Serwisowym Pendolino, w którym pracuje ok. 160 osób.

ak
źródło foto: materiały prasowe Alstom