Wzrost płac w administracji skarbowej

Wynagrodzenia pracowników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wzrosną od 1 stycznia przyszłego roku o 655 zł brutto – to najważniejszy zapis porozumienia podpisanego 21 listopada przez reprezentantów związków zawodowych i Mariana Banasia, wiceministra finansów, a zarazem szefa KAS.

– To będzie pierwsza tak znacząca podwyżka od wielu lat, a w zasadzie pierwsza tak duża w całej historii skarbowości. Wynagrodzenia w administracji skarbowej były zamrożone przez 8 lat. Rząd PO-PSL nawet ich nie waloryzował o wskaźnik inflacji. W tym czasie wielokrotnie zmieniały się przepisy podatkowe, w wyniku czego na pracowników nakładano coraz więcej obowiązków – mówi Dominik Lach, szef Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Administracji Podatkowej Województwa Śląskiego, który jest też wiceprzewodniczącym krajowych struktur „S” administracji skarbowej.

Przewodniczący podkreśla, że równocześnie zablokowane zostały etaty. W miejsca osób przechodzących na emerytury i tych, które zwolniły się same, nie zatrudniano nowych pracowników. W wyjątkowych sytuacjach dodatkowa osoba musiała zastąpić dwie odchodzące. – Zadań było coraz więcej, ludzi coraz mniej. Normą stała się praca po godzinach, za które pracownicy skarbówki nie dostają wynagrodzenia. Od dziesięciu lat walczymy o płatne nadgodziny – dodaje szef Solidarności skarbowców w województwie śląskim.

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w 2016 roku w wyniku połączenia: izb skarbowych wraz z podległymi urzędami skarbowymi, izb celnych wraz z podległymi urzędami i oddziałami celnymi oraz urzędów kontroli skarbowej. Tylko w województwie śląskim w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach zatrudnionych jest przeszło 5,5 tys. pracowników i funkcjonariuszy. Zgodnie z zapisami porozumienia podpisanego 21 listopada podwyżki wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku, ale maksymalny czas na ich wypłatę wraz z wyrównaniami wyznaczony został na koniec III kwartału 2019 roku.

Porozumienie płacowe z wiceministrem finansów podpisali przedstawiciele 10 organizacji związkowych działających w Krajowej Administracji Skarbowej, m.in. Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność. – Porozumienie zawarte z Szefem KAS to efekt pracy wszystkich związków zawodowych. Gdyby nie ich współpraca, na pewno nie udałoby się wynegocjować tak dobrego porozumienia – zaznacza Dominik Lach.

Przed podpisaniem dokumentu Marian Banaś zapewnił przedstawicieli organizacji związkowych, że kolejne podwyżki pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej otrzymają w 2020 roku. Kwestią wzrostu płac ma się zająć zespół ds. modernizacji KAS powołany przez wiceministra Banasia. – Będziemy zabiegali o to, by w skład tego zespołu weszli przedstawiciele strony społecznej, to dla nas priorytet – zapowiada przewodniczący.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0