Wzrosną zarobki pracowników gliwickiego Isovera

Wynagrodzenia zasadnicze zdecydowanej większości pracowników zakładu Isover, należącego do spółki Saint-Gobain Construction Products Polska w Gliwicach wzrosną o 100 zł brutto. To najważniejszy zapis porozumienia podpisanego 16 marca przez przedstawicieli zakładowej Solidarności i zarząd firmy.

Jak podkreśla Bogusław Superat, szef Solidarności w zakładzie, podwyżka płacy zasadniczej wpłynie na wzrost innych składników wynagrodzenia. – Pracownicy powinni odczuć poprawę w swoich portfelach – zaznacza przewodniczący związku. Wyższe wynagrodzenia z wyrównaniem od stycznia wpłyną na konta załogi wraz z wypłatą za kwiecień. Pracownicy umysłowi otrzymają je pod koniec kwietnia, pracownicy fizyczni do 10 maja.

W zakładzie Isover w Gliwicach zatrudnionych jest 307 osób. Do NSZZ Solidarność, jedynego związku zawodowego w firmie należy ok. 30 proc. załogi. – W ciągu ostatnich kilku tygodni uzwiązkowienie wzrosło o 10 proc., co wpłynęło na przebieg negocjacji. Mieliśmy świadomość, że  pracodawca czuje presję z tego powodu, że ludzie zapisują się do związku i łatwiej nam było prowadzić rozmowy – mówi Bogusław Superat.

Wzrost uzwiązkowienia w zakładzie jest odpowiedzią załogi na skuteczne działania podjęte przez Solidarność, które skłoniły zarząd zakładu do wycofania się z wprowadzenia zmian w czasie pracy. Jeszcze w ubiegłym roku pracodawca zapowiedział zmianę czasu pracy z 12-godzinnego na 8-godzinny, skutki czego odczułaby jedna trzecia załogi. W listopadzie Solidarność wszczęła spór zbiorowy na tym tle. Związkowcy zorganizowali też akcję protestacyjną, podczas której pracownicy przypięli do swoich ubrań roboczych plakietki z napisem: „Pamiętaj oprócz pracy masz także dom”. Spór udało się zakończyć 1 lutego, spisaniem porozumienia korzystnego dla załogi. – Ludzie zrozumieli, że skłonienie pracodawcy do wycofania się ze zmian w czasie pracy, było sukcesem Solidarności i przyłączają się do nas – podkreśla związkowiec.

Gliwicka spółka Isover jest częścią międzynarodowego koncernu zajmującego się produkcją materiałów izolacyjnych.

ak
źródło foto:pixabay.com/CC0