Wyższe zarobki w spółce Tauron Wytwarzanie

21 czerwca związki zawodowe działające w spółce Tauron Wytwarzanie podpisały z pracodawcą porozumienie płacowe. Przewiduje ono wzrost wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników firmy oraz podwyżki indywidualne dla osób najmniej zarabiających.

Jak mówi Krzysztof Junik, przewodniczący Solidarności w spółceTauron Wytwarzanie, płace zasadnicze wzrosną o 50 zł na rękę, a podwyżka wejdzie w życie 1 lipca. Równocześnie o około 50 zł wzrosną pochodne wchodzące w skład wynagrodzeń poszczególnych pracowników. Wyrównanie za okres od stycznia do czerwca wpłynie na konta załogi przed 5 lipca.

–Niezależnie od tego osoby, które w swoich grupach zawodowych zarabiają najmniej, otrzymają podwyżki indywidualne. Uzgodniliśmy z pracodawcą, że nie mogą być one wyższe niż 200 zł. W tym celu fundusz płac zostanie powiększony o kwotę wynoszącą średnio 24 zł na etat – mówi przewodniczący zakładowej Solidarności.

Porozumienie przewiduje ponadto, że o 100 zł wzrośnie nagroda z okazji Dnia Energetyka oraz premia wypłacana pracownikom przed Świętami Bożego Narodzenia. Po wejściu zmian wyniosą one analogicznie 1100 zł i 600 zł brutto.

Podwyżki i wyższe nagrody otrzyma także 60 pracowników przeniesionych w ostatnich tygodniach do spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron, która powstała w związku z budową nowego bloku energetycznego 910 MWe. – Są to osoby, które w naszej spółce przepracowały wiele lat, dlatego zależało nam na tym, by przy podwyżkach nie zostały pominięte – wyjaśnia Krzysztof Junik.

Wzrost wynagrodzeń w Tauron Wytwarzanie jest efektem ramowego porozumienia płacowego, podpisanego 8 czerwca ubiegłego roku przez radę społeczną działającą w Grupie i zarząd firmy Tauron Polska Energia. Postanowiono wówczas, że w 2017 i w 2018 roku pracownicy otrzymają jednorazową premię, której wysokość zostanie uzgodniona przez związki działające w poszczególnych spółkach oraz pracodawców. Płace miały wzrosnąć dopiero w 2019 roku, ale podczas negocjacji prowadzonych w Tauron Wytwarzanie związkowcom udało się przekonać pracodawcę od wcześniejszego podwyższenia wynagrodzeń.

Spółka Tauron Wytwarzanie zatrudnia 2780 pracowników i jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. Należą do niej elektrownie Jaworzno III, Łagisza, Łaziska, Siersza oraz Stalowa Wola.

ak
źródło foto:commons.wikimedia.org/CC BY-S.A. 3.0/Marek Ślusarczyk