Solidar Śląsko Dąbrow

Wyższe zarobki w chorzowskiej Albie

Dzięki zmianom zasad wypłacania premii absencyjnej w Przedsiębiorstwie Techniki Sanitarnej Alba Chorzów miesięczne wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych wzrosną o 200 zł brutto. Oprócz tego wraz z wynagrodzeniem za kwiecień na ich konta wpłynie jednorazowa premia uznaniowa.
 
Zgodnie z zapisami porozumienia zawartego 18 marca pomiędzy zakładową Solidarnością a pracodawcą premia absencyjna została podwyższona ze 100 do 300 zł brutto. – Bardzo ważne jest też to, że będzie wypłacana co miesiąc, a nie tak jak do tej pory co 6 miesięcy, bo to powodowało, że wystarczyło jedno, 7-dniowe zwolnienie lekarskie, by pracownik był pozbawiony premii za pół roku – mówi Piotr Eikman, szef zakładowej Solidarności. Ponadto teraz pracownik przebywający na  L4 na przełomie dwóch miesięcy nie otrzyma premii tylko za jeden z tych miesięcy, a nie za oba. Przedstawiciele Solidarności uzgodnili także z pracodawcą, że kobiety w ciąży, które przebywają na zwolnieniach lekarskich, nie zostaną pozbawione premii absencyjnej. Będą ją otrzymywać co miesiąc. Nowe zasady wejdą w życie 1 kwietnia.
 
W porozumieniu strony uzgodniły też, że pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych otrzymają jednorazową premię w wysokości uzależnionej od stażu pracy. Maksymalną, wynoszącą 1800 zł brutto dostaną osoby, które w Albie przepracowały co najmniej 15 lat. To ok. 30 proc. pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. – Większość osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych rocznie zarabia ok. 35 tys. zł brutto. Dzięki temu porozumieniu, czyli premii uznaniowej i premii absencyjnej w ciągu roku mogą zarobić nawet 5,4 tys. zł brutto więcej – wylicza Eikman.
 
Przedsiębiorstwo Techniki Sanitarnej Alba Chorzów zajmuje się gospodarką odpadami komunalnymi i zatrudnia 261 pracowników. Na stanowiskach robotniczych pracuje ok. 200 osób, ponad połowa z nich należy do Solidarności.
 
aga
źródło foto:pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz