Wyższe wypłaty w Roca Polska

Dzięki staraniom zakładowej Solidarności od 1 stycznia tego roku średnio o 100 zł na rękę wzrosną miesięczne wynagrodzenia w firmie Roca Polska w Gliwicach. Na tę kwotę składa się podwyżka stawek zasadniczych i dodatków oraz premii produkcyjnej.

Porozumienie w sprawie podwyżek płac przedstawiciele zakładowej Solidarności podpisali z zarządem spółki w grudniu 2018 roku. – Negocjacje z pracodawcą były bardzo trudne. Rozpoczęliśmy je we wrześniu i dopiero po czterech miesiącach udało się nam wypracować kompromis. Trudno mówić o pełnej satysfakcji, bo liczyliśmy na więcej – mówi Sławomir Kuls, szef „S” w spółce.

Jak informuje przewodniczący, zgodnie z zapisami porozumienia wynagrodzenia zasadnicze pracowników firmy od 1 stycznia 2019 roku wzrastają o 3,35 proc. O taki sam wskaźnik podwyższono także dodatki za pracę w porze nocnej, za pracę w soboty i stażowy. Natomiast premia produkcyjna wzrasta o 5,25 proc.

Sławomir Kuls podkreśla, że stronie związkowej udało się utrzymać dotychczasowe zasady naliczania premii absencyjnej, mimo że pracodawca próbował przeforsować zmiany w tym zakresie. Przedstawiciele zarządu chcieli uzależnić wypłaty indywidualnych premii absencyjnych od ogólnej frekwencji w całej firmie. – Nie zgodziliśmy się na to, bo byłoby to niesprawiedliwe. W dalszym ciągu każdy pracownik za przepracowany miesiąc będzie otrzymywał premię wynoszącą 389 zł brutto – dodaje.

Roca Polska produkuje wyposażenie do łazienek i zatrudnia przeszło 600 osób. Do Solidarności, będącej jedynym związkiem zawodowym w tej firmie, należy połowa załogi. Z inicjatywy zakładowej Solidarności każdego roku prowadzone są negocjacje płacowe. W grudniu 2017 roku podpisano porozumienie, dzięki któremu wynagrodzenia pracowników wzrosły w 2018 roku o 10 proc.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0