Solidar Śląsko Dąbrow

Wyższe wynagrodzenia w zakładach NKT Cables

O około 3 proc. wzrosły wynagrodzenia w zakładach spółki NKT Cables w Warszowicach
i Knurowie. Część sumy podwyżki przeznaczono na wzrost płac zasadniczych, resztę włączono do premii kwartalnych. Wysokości podwyżek dla poszczególnych pracowników uzależniono m.in. od oceny pracy, liczby nadgodzin oraz absencji chorobowych.
 
Wzrost zarobków pracowników NKT Cables wynegocjowały w styczniu zakładowe organizacje związkowe. Jak podkreśla Marek Kosmal, szef zakładowej Solidarności, porozumienie w sprawie podwyżek  ma kompromisowy charakter. Na początku rozmów płacowych strona związkowa domagała się 6-procentowego wzrostu płac w spółce. – Powoływaliśmy się na sytuację na rynku pracy, która znacząco się poprawiła. Wskazywaliśmy, że coraz więcej pracodawców daje ludziom podwyżki, by zatrzymać ich w swoich firmach. Z kolei zarząd argumentował, że akurat w  naszej branży nie najlepiej się dzieje. Ostatecznie stanęło na blisko 3-procentowych podwyżkach włączonych częściowo do stawek, częściowo do premii – mówi przewodniczący.     
 
Dodaje, że chociaż wysokość podwyżek nie do końca spełniła oczekiwania załogi, to ważne jest to, że dzięki staraniom związkowców płace w spółce regularnie rosną. – Wcześniej zdarzało się, że zarobki nawet przez kilka lat stały w miejscu. Od pewnego czasu, co roku mamy podwyżki. Rosną płace zasadnicze, a w ślad za tym pozostałe składniki wynagrodzeń – podkreśla Marek Kosmal.
 
Zakłady spółki NKT Cables w Warszowicach i Knurowie zatrudniają około 200 pracowników. M.in. produkują kable i przewody instalacyjne.
 
bea
źródło foto:pixabay.com/CC0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.