Wyższe wynagrodzenia w polskim oddziale koncernu

Na początku lutego na konta pracowników firmy BGH Polska w Katowicach wpłyną wyższe wypłaty. Podwyżki są efektem zmian zasad wynagradzania, które wynegocjowała z pracodawcą zakładowa „Solidarność”. Weszły one w życie 1 stycznia tego roku.

Jak informuje Grzegorz Pełka, przewodniczący „S” w spółce, na zmianach zyskali głównie pracownicy produkcyjni. Wynagrodzenia tej grupy są wyższe o kwoty od 400 zł do 600 zł brutto. – Z jednej strony podwyższone zostały stawki w grupach zaszeregowania, z drugiej doprecyzowaliśmy wymagania, jakie pracownicy powinni spełniać, żeby się do nich zakwalifikować. W konsekwencji część osób została przeniesiona do wyższych grup, otrzymując dodatkową podwyżkę – wyjaśnia Grzegorz Pełka.

Podpisanie porozumienia w tej sprawie poprzedziły kilkumiesięczne negocjacje. Swoje propozycje pracodawca przedstawił w sierpniu zeszłego roku, ale w ocenie związkowców były one niekorzystne dla załogi. – Przez kilka miesięcy rozmawialiśmy z pracownikami, słuchaliśmy ich opinii i oczekiwań, po czym przekazywaliśmy je pracodawcy. W efekcie udało się przeforsować większość rozwiązań, na których pracownikom zależało i podpisać takie porozumienie, z którego są zadowoleni – dodaje przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

Jego zdaniem zmiany powinny też zachęcić nowe osoby do pracy w firmie. – Jasno została określona ścieżka kariery. Każda osoba zaczynająca pracę w naszej spółce będzie wiedziała, jakie umiejętności musi zdobyć, by awansować – mówi.

BGH Polska należy do niemieckiego koncernu stalowego. W Katowicach firma zatrudnia 216 osób, z czego połowę stanowią pracownicy produkcyjni. „Solidarność” jest jedyną organizacją związkową działającą w tym zakładzie.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0