Solidar Śląsko Dąbrow

Wyższe wynagrodzenia w gliwickiej Fabryce Plastików

W tym tygodniu na konta pracowników Fabryki Plastików w Gliwicach wypłynęły wyższe wynagrodzenia za październik. Wynegocjowana przez zakładową „Solidarność” podwyżka stawek zasadniczych wyniosła od 250 zł brutto do 400 zł brutto.

Dorota Banaczek, przewodnicząca „S” w firmie podkreśla, że wyższe podwyżki otrzymały osoby z dłuższym stażem, co było jednym z priorytetów związkowców. Ponadto, przy ustalaniu konkretnych kwot dla poszczególnych pracowników przełożeni brali pod uwagę zaangażowanie w pracę. – Wynegocjowane kwoty dotyczą stawek zasadniczych, do których należy doliczyć pochodne, takie jak dodatek stażowy, dodatek za pracę w systemie trzyzmianowym i premia za brak absencji – wyjaśnia.

Porozumienie płacowe podpisane zostało w spółce na początku października. Podwyżki weszły w życie w tym samym miesiącu. – Rozmowy z pracodawcą trwały od sierpnia tego roku, ale jak już udało się podpisać porozumienie, to natychmiast zostało wprowadzone w życie – mówi Dorota Banaczek.

Zatrudniający ok. 200 osób zakład jest producentem plastikowych elementów dla branży automotive. „Solidarność” działa w gliwickiej fabryce od ponad 20 lat i jest jedyną organizacją związkową w tej firmie. Efektem negocjacji, które przedstawiciele „S” systematycznie prowadzą z pracodawcą, jest nie tylko wzrost płac. To dzięki staraniom związkowców pracownicy spółki zostali objęci dodatkową opieką medyczną, mają zapewniony transport do firmy, otrzymują ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i dodatek stażowy.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0