Wyższe płace w spółkach Grupy PKP

Kolejarskie organizacje związkowe, wśród nich NSZZ Solidarność, wynegocjowały porozumienia płacowe, dzięki którym podwyżki otrzyma blisko 60 tys. pracowników spółek wchodzących w skład Grupy PKP.

Od 1 sierpnia średnio o 220 zł na etat wzrosły wynagrodzenia zasadnicze w PKP Cargo. Podczas rozmów strona związkowa zastrzegła, że podwyżka nie może być niższa niż 150 zł i przekroczyć 300 zł. Porozumienie płacowe między zarządem spółki i związkami podpisane zostało w czerwcu, ale wysokość podwyżek w poszczególnych zakładach PKP Cargo była przedmiotem odrębnych negocjacji.

W PKP Cargo S.A. Śląski Zakład Spółki w Tarnowskich Górach uzgodniono, że podwyżka gwarantowana wyniesie 200 zł, a średnio 20 zł na etat zostanie przekazane na podwyżki indywidualne. –  Te środki zostaną przeznaczona na wyrównanie stawek w poszczególnych grupach zawodowych i podwyżki dla osób najbardziej obciążonych pracą – mówi Ryszard Lach, przewodniczący zakładowej Solidarności. Jak informuje Jerzy Sośnierz, przewodniczący Solidarności w PKP Cargo Zakład Południowy Spółki w Katowicach, w tym przedsiębiorstwie wynegocjowano identyczne rozwiązania, co w Tarnowskich Górach. – Mamy pewność, że żaden pracownik nie zostanie pokrzywdzony, wszyscy otrzymają co najmniej 200 zł więcej do podstawy, z pochodnymi będzie to ok. 370 zł – mówi Sośnierz.

Dzięki staraniom organizacji związkowych od 1 lipca tego roku pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymali najwyższe podwyżki od wielu lat. Płace zasadnicze w tej spółce wzrosły średnio o 380 zł na etat. – Razem z pochodnymi podwyżka wyniosła średnio przeszło 600 zł na etat. To najwyższy wzrost płac w PKP PLK, jaki kiedykolwiek został wynegocjowany – mówi Stanisław Kokot z Solidarności PLK i rzecznik prasowy kolejarskiej „S”.

Natomiast w PKP S.A. podwyżki wejdą w życie 1 września. Jak informuje Barbara Miszczuk, przewodnicząca Solidarności w PKP S.A., zgodnie z zapisami porozumienia podpisanego w tej spółce w maju, płace wzrosną średnio o 300 zł. To dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. Stronie związkowej udało się też wynegocjować o 300 zł wyższą nagrodę na Dzień Kolejarza, niż wynikałoby to z zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. W tym roku z okazji branżowego święta pracownicy spółki otrzymają premię wynoszącą 500 zł brutto.

Porozumienia płacowe są podpisywane w spółkach Grupy PKP co roku. Rozmowy dotyczące wzrostu wynagrodzeń trwają jeszcze w PKP Intercity.

aga
źródło foto: materiały prasowe PKP Cargo