Solidar Śląsko Dąbrow

Wyższe płace w jastrzębskim MZN

Co najmniej o 600 zł brutto wzrosły w styczniu stawki zasadnicze wszystkich pracowników Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Jastrzębiu-Zdroju, którzy zarabiają powyżej płacy minimalnej. Porozumienie w tej sprawie przedstawiciele „Solidarności” i pracodawcy podpisali pod koniec zeszłego roku.

– Jest to absolutne minimum, jakie mogliśmy zaakceptować. Płaca minimalna została podniesiona o ponad 640 zł brutto, a my dążymy do tego, by zarobki pozostałych pracowników wzrastały o podobne kwoty – mówi Sebastian Matuszak, przewodniczący „S” w MZN. Jak wyjaśnia, podczas negocjacji płacowych ustalono, że stawki zasadnicze wszystkich pracowników zarabiających więcej niż wynosi płaca minimalna, wzrosną o 12,3 proc., ale nie może to być mniej niż 600 zł brutto. Chodzi przede wszystkim o to, by wynagrodzenia nie ulegały spłaszczeniu, tak jak to było w poprzednich latach, gdy odczuwalnie wzrastały jedynie wynagrodzenia tych pracowników samorządowych, którzy zarabiali na poziomie płacy minimalnej, a zarobki pozostałych były albo zupełnie zamrożone, albo rosły o niewielkie kwoty.

Miejski Zarząd Nieruchomości jest jedną z czterech placówek podlegających jastrzębskiemu samorządowi, w których obowiązuje Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Z tego względu negocjacje płacowe odbywają się tam dwuetapowo. Najpierw przedstawiciele pracowników z poszczególnych jednostek objętych układem zbiorowym pracy wspólnie rozmawiają z prezydentem miasta o puli środków przeznaczonych na wzrost płac, a następnie negocjują ze swoimi pracodawcami zasady podziału tych środków. W MZN rozmowy płacowe z dyrekcją prowadzi zakładowa „Solidarność”.

W Miejskim Zarządzie Nieruchomości w Jastrzębiu-Zdroju zatrudnionych jest blisko 100 osób.

ak
źródło foto: freepik.com/pvpproductions.com