Solidar Śląsko Dąbrow

Wyższe płace w gliwickim zakładzie Isover

Podniesienie stawek godzinowych o 2,50 zł brutto dla osób rozliczanych w systemie godzinowym oraz 420 zł brutto miesięcznej podwyżki dla pozostałych pracowników firmy – to najważniejsze zapisy porozumienia podpisanego 2 grudnia z pracodawcą przez „Solidarność” działającą w zakładzie Isover w Gliwicach.

Podwyżki wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku i otrzymają je wszyscy pracownicy firmy, co było jednym z celów zakładowej „Solidarności”. Wyjątkiem jest jedynie kadra zarządzająca i kilka osób, które w ostatnim kwartale tego roku otrzymały podwyżki indywidualne. – Bardzo nam na tym zależało, bo w poprzednich latach pracodawca nie zgadzał się na podwyżki dla wszystkich i część osób była pomijana. Za sukces uważamy też wynegocjowane kwoty podwyżek, biorąc pod uwagę fakt, że zaczynaliśmy rozmowy od 1,50 zł brutto na godzinę – mówi Piotr Biskup, przewodniczący „S” w gliwickiej spółce. Podkreśla, że podczas negocjacji pracodawca zwracał uwagę na rosnącą inflację, która pociąga za sobą coraz wyższe ceny energii oraz komponentów potrzebnych do produkcji.

Podniesienie stawek godzinowych o 2,50 zł brutto oznacza, że płace zasadnicze osób rozliczanych w takim systemie, w miesiącu, w którym wypada 168 godzin roboczych, będą wyższe o 420 zł brutto. O taką samą kwotę wzrosną też stawki pozostałych pracowników firmy. – Od stawki zasadniczej liczony jest m.in. urlop, chorobowe, więc zależało nam na jak największym wzroście wynagrodzenia zasadniczego. Z tego względu zrezygnowaliśmy z negocjacji premii na Święta Bożego Narodzenia – dodaje Piotr Biskup.

Gliwicki zakład Isover zatrudnia przeszło 300 pracowników. Firma produkuje materiały izolacyjne.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0