Solidar Śląsko Dąbrow

Wyższe płace dzięki Solidarności

Od 1 września wynagrodzenia zasadnicze przeszło 2,8 tys. pracowników Poczty Polskiej wzrosły o kwoty wynoszące od kilkudziesięciu do ponad 100 zł brutto. Przeszeregowaniami objęte zostały te osoby, których dotychczasowe stawki były niższe od stawek rekrutacyjnych w firmie.
 
Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia zasadniczego tej grupy pracowników jest odpowiedzią pracodawcy na pismo Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej, skierowane do zarządu firmy 21 sierpnia. Związkowcy wskazali w nim, że w spółce zdarzają się sytuacje, w których nowo zatrudniani pracownicy otrzymują na starcie wyższe wynagrodzenia zasadnicze od osób z długoletnim stażem. – W piśmie do zarządu firmy zwróciliśmy uwagę, że przyjmowanie nowych pracowników na stawkach wyższych od tych, które posiadają pracownicy zatrudnieni w Poczcie Polskiej od wielu lat jest niesprawiedliwe. Cieszymy się, że pracodawca zareagował na nasz wniosek – mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący Solidarności w Poczcie Polskiej. Podkreśla, że problem ten dotyczył ok. 3 proc. pracowników Poczty Polskiej, którzy czuli się dyskryminowani. – W naszej ocenie była to sytuacja patologiczna – dodaje związkowiec.
 
Zgodnie z porozumieniem podpisanym w maju w Poczcie Polskiej we wrześniu w firmie powinny się rozpocząć kolejne negocjacje płacowe. Związkowcy zapowiadają, że podczas rozmów będą dążyć do niwelowania różnic płacowych w poszczególnych grupach zawodowych.
 
ak
źródło foto:commons.wikimedia.org/Henryk Borawski
 

Dodaj komentarz