Solidar Śląsko Dąbrow

Wysoka frekwencja w referendum

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. trwa dwudniowe referendum strajkowe. Głosowanie rozpoczęło się wcześnie rano, w różnych godzinach w poszczególnych zakładach spółki. Jak informują związkowcy, zainteresowanie załóg jest ogromne.

– Jeszcze nigdy w historii w JSW nie było takich tłumów przed punktami referendalnymi. Już po godzinie pracy zakładów górniczych frekwencja była bardzo wysoka. Ludzie są naprawdę zdeterminowani, co było widać już na masówkach informacyjnych – mówi Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW S.A.

Aby uniknąć kolejek, w każdym zakładzie należącym do spółki ustawiono kilka punktów, w których można oddać głos. Pracownicy biorący udział w referendum otrzymują dwie karty do głosowania. Na białej karcie pracownicy odpowiedzą na dwa pytania dotyczące sporu zbiorowego na tle płacowym:
1. Czy jesteś za strajkiem, którego celem będzie osiągnięcie podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 10%, określonej w sporze zbiorowym wszczętym w dniu 11.01.2011 r.?
2. Czy jesteś za prowadzeniem akcji protestacyjnej polegającej na wstrzymaniu wysyłki węgla z kopalń JSW S.A do czasu osiągnięcia podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 10 proc., określonej w sporze zbiorowym wszczętym w dniu 11.01.2011 r.

Natomiast na karcie czerwonej pracownicy wyrażą swoją opinię na temat planów prywatyzacji spółki, odpowiadając na pytanie: Czy jesteś przeciw prywatyzacji lub upublicznieniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. ?

Od 28 marca w JSW S.A trwa pogotowie strajkowe dotyczące sporu na tle płacowym. Strona związkowa domaga się 10 proc. podwyżki wynagrodzeń dla załóg spółki. W ubiegły piątek w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zostały przeprowadzone masówki, podczas których związkowcy informowali górników o rządowym planie prywatyzacji spółki i przebiegu negocjacji płacowych.
 

Dodaj komentarz