Solidar Śląsko Dąbrow

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Dwa etapy w województwie śląskim

Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków to 4 dni rywalizacji i 770 km trasy biegnącej przez pięć województw. Zmagania rozpoczną się 29 czerwca w Żorach, a zakończą 2 lipca w Łodzi.

29 czerwca w województwie śląskim rozegrane zostaną dwa z pięciu etapów wyścigu. Pierwszy z Żor do Katowic. Kolarze przez Rudziczkę, Suszec, Orzesze, Kobiór, Gostyń, Tychy, Bieruń dojadą na pierwszy finisz lotny do Lędzin. Potem przez Mysłowice Ławki dotrą do Katowic na ul. Trzech Stawów. Pierwszy przejazd przez linię mety będzie oznaczał, że do pokonania pozostała jeszcze runda po ulicach miasta.

Drugi etap rozpocznie się tego samego dnia późnym popołudniem na rynku w Tarnowskich Górach. Tym razem na zawodników czekają dwie rundy po mieście, a potem przez Miasteczko Śląskie, Sośnicę dotrą do Woźnik, gdzie będzie lotny finisz. Kolejnym wyzwaniem będzie premia górska w Koclinie, dokąd dojadą przez Koziegłowy i Koziegłówki. Następnie przez Myszków, Łazy i Dąbrowę Górniczą kolarze przejadą do Sosnowca. Ulicami stolicy Zagłębia ścigać się będą prawie przez 23 km.

30 czerwca zawodnicy wyruszą z Jaworzna do Nowego Sącza. Kolejne dni wyścigu będą się rozgrywać w województwie podkarpackim i świętokrzyskim. Ostatni piąty etap rozpocznie się w Kielcach, a zakończy w Łodzi. Metę usytuowaną na ul. Piotrkowskiej zawodnicy powinni osiągnąć 2 lipca w godzinach popołudniowych.

W tegorocznej edycji zmagań będzie mogło wystartować 150 kolarzy. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę do startu nie dopuszczono zawodników z Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

Pierwszy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków odbył się w 1990 roku. W kolejnych latach wśród zwycięzców zawodów znajdowali się czołowi polscy kolarze, w tym m.in. Dariusz Baranowski, Tomasz Brożyna, Piotr Wadecki, czy Mariusz Witecki. W ubiegłorocznej edycji triumfował Czech Jan Barta z grupy Elkov-Kasper.

kar