Solidar Śląsko Dąbrow

Wyniki referendum w PKM Katowice

Ponad 90 proc. głosujących w referendum w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach poparło postulaty organizacji związkowych dotyczące spraw płacowych i zasad zatrudniania nowych kierowców. W głosowaniu wzięło udział ponad 54 proc. załogi przedsiębiorstwa.

Referendum zorganizowane przez zakładową Solidarność i Związek Zawodowy Komunikacji i Transportu rozpoczęło się 17 września o godz. 3.00 i trwało całą dobę, do godz. 3.00 18 września. Załoga odpowiadała na cztery pytania. Pierwsze dotyczyło podwyżek, drugie premii, trzecie zmiany zasad zatrudniania nowych kierowców. Solidarność w PKM domaga się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 60 gr. za godzinę i premii 500 zł, która miałaby być wypłacona w grudniu. Związkowcy postulują też zmianę zasad zatrudniania nowych kierowców w taki sposób, aby pierwsza umowa na czas próbny była zawierana na 3 miesiące ze stawką minimalną 12 zł za godzinę, druga była zawierana na 12 miesięcy, a kolejna, trzecia była już umową na czas nieokreślony. Czwarte, ostatnie pytanie dotyczyło odwołania zarządu spółki w przypadku niespełnienia postulatów związkowców.

– Zdecydowana większość uczestników referendum na wszystkie cztery pytania odpowiedziała twierdząco, popierając postulaty zgłoszone przez organizacje związkowe. Teraz informację o stanowisku załogi wyrażonym w głosowaniu przekażemy zarządowi spółki, a także udziałowcom – mówi Józef Kuśmierczyk, przewodniczący Solidarności w PKM Katowice. – Liczymy, że udziałowcy zaangażują się w sprawę i pomogą rozwiązać konflikt. Chcemy wszystkie problemy rozwiązywać przy stole negocjacyjnym, ale rozmowy muszą być prowadzone po partnersku, a nie w taki sposób, jak dotychczas, gdy w czasie kolejnych spotkań pani prezes z lekceważeniem odnosiła się do argumentów reprezentantów załogi – dodaje przewodniczący.

Podkreśla, że dla załogi równie ważna jak postulaty płacowe jest kwestia zmiany zasad zatrudniania nowych kierowców. – Nowo przyjmowani kierowcy są zatrudniani na umowy czasowe ze stawką 11 zł. Nie wytrzymują nawet trzech miesięcy i idą do innych firm, gdzie już na starcie mają lepsze warunki. Tworzy się dziura pokoleniowa i to zarówno wśród kierowców, jak również mechaników i pracowników zaplecza technicznego, gdzie też stawki są niższe niż oferują inne przedsiębiorstwa na rynku – wyjaśnia Kuśmierczyk.

Katowickie PKM zatrudnia około 850 pracowników. Udziałowcami spółki są trzy gminy: Katowice, Chorzów i Siemianowice Śląskie.

ny
źródło foto: commons.wikimedia.org/PawełGrzywocz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.