Wyniki referendum w PKM Jaworzno

Ponad 92 proc. pracowników jaworznickiego PKM, którzy wzięli udział w referendum, opowiedziało się za strajkiem generalnym w regionie. Frekwencja przekroczyła 65 proc. – poinformował dziś Marek Marcinów, przewodniczący zakładowej Solidarności. Referendum w PKM w Jaworznie przeprowadzone zostało 25 stycznia.

Jak podkreśla Marek Marcinów, pracownicy popierają wszystkie postulaty zgłoszone przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Jednak dwa postulaty mają dla nich szczególne znacznie. Pierwszy z nich to ten  dotyczący utrzymania rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze. – Wcześniej kierowcy i mechanicy zatrudnieni na kanałach mogli przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat. Jeżeli tych uprawnień nie nabyli przed wejściem zmian w w życie, to utracili do nich prawo. Pozostają im tylko emerytury pomostowe, ale ich wysokość jest nie do przyjęcia – wyjaśnia Marcinów.

Drugi postulat ważny dla załogi spółki jest związany z ograniczeniem stosowania umów śmieciowych. – Część naszych pracowników posiada umowy o pracę na czas określony, wynoszący 8,9 lat. Takie umowy nie gwarantują stabilizacji zatrudnienia, wiążą się z niepewnością i stresem – dodaje przewodniczący „S” w firmie.