Solidar Śląsko Dąbrow

Wyniki referendum w Hucie Łabędy

98 proc. pracowników Huty Łabędy w Gliwicach, którzy wzięli udział w referendum strajkowym zagłosowało za generalnym strajkiem solidarnościowym w regionie. W głosowaniu uczestniczyły 283 osoby, czyli blisko 58 proc. załogi.

Przewodniczący zakładowej Solidarności Czesław Ryś przypomina, że zakład ma za sobą prywatyzację. Akcje firmy wykupił Węglokoks. – Sytuacja ekonomiczna huty nie jest zła, ale atmosfera jest napięta. Pojawiły się zapowiedzi restrukturyzacji, co może być związane z wprowadzeniem programu dobrowolnych odejść. Cały czas dążymy do podpisania pakietu gwarancji pracowniczych – mówi.

Podkreśla, że załoga huty solidaryzuje się z postulatami zgłoszonymi przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. – Jesteśmy firmą energochłonną, nasz pracodawca również oczekiwałby ze strony rządu takiej pomocy, jaką mają podobne zakłady w innych krajach Unii Europejskiej – dodaje Czesław Ryś.

Akcja referendalna w pozostałych zakładach hutniczych przeprowadzona została na przełomie listopada i grudnia. W Hucie Łabędy głosowanie zostało przesunięte ze względu na negocjacje gwarancji pracowniczych. Referendum poprzedziła akcja informacyjna przeprowadzona przez NSZZ Solidarność, ZZ Kontra i ZZ Kadra.
 

Dodaj komentarz