Solidar Śląsko Dąbrow

Wyniki referendum w Fabryce Wierteł Baildon

Pracownicy Fabryki Wierteł Baildon opowiedzieli się w referendum za przystąpieniem do generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Za strajkiem zagłosowało 87 proc. głosujących. W czwartek 29 listopada rozpoczęło się referendum w Hucie Bankowa.

Frekwencja w Fabryce Wierteł Baildon, spółce powstałej na majątku dawnej Huty Baildon, wyniosła 89,3 proc.  Przewodniczący Regionalnej Sekcji Hutnictwa NSZZ Solidarność Andrzej Karol podkreśla, że wynik referendum nie jest dla niego zaskoczeniem. W 2009 roku fabryka poniosła duże koszty związane z kryzysem i teraz pracownicy obawiają się, że może dojść do podobnej sytuacji.

– Spółka musiała ograniczyć produkcję i czas pracy, a w konsekwencji redukować etaty. Pracodawca nie przedłużał umów z pracownikami zatrudnionymi na czas określony, którzy zostali przyjęci do pracy przed kryzysem . To duża strata dla zakładu, jeżeli najpierw trzeba ponieść koszty wyszkolenia pracownika, a potem nie można przedłużyć z nim umowy – mówi Andrzej Karol. Podkreśla, że już w 2009 roku jednym z elementów, który przyczynił się do trudnej sytuacji zakładu, były wysokie ceny energii.

Dziś rano akcja referendalna ruszyła w Hucie Bankowa w Dąbrowie Górniczej. Ze wstępnych szacunków wynika, że do tej pory w głosowaniu wzięło udział ponad 30 proc. załogi. Referendum w tym zakładzie zakończy się o godz. 22.00. Wyniki będą znane w piątek 30 listopada.

Dodaj komentarz