Wynegocjowali podwyżki płac dla pracowników ZUS

900 zł brutto – średnio o taką kwotę wzrosną od 1 sierpnia wynagrodzenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki staraniom organizacji związkowych pracownicy tej instytucji otrzymają także wyrównanie podwyżek za miesiące od stycznia do lipca tego roku. Te pieniądze zostaną wypłacone na początku sierpnia.

– Pracownicy powinni być usatysfakcjonowani. Udało nam się wynegocjować pierwsze, znaczące podwyżki od dłuższego czasu. W ostatnich miesiącach sytuacja w ZUS była bardzo napięta, bo pracownikom dokładano coraz więcej obowiązków, m.in. obsługę kolejnych tarcz antykryzysowych, programów: 500 plus, Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a w ślad za tym nie szły dodatkowe środki – mówi Damian Eksterowicz, przewodniczący „Solidarności” w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.

Jak zaznacza, gwarantowana kwota podwyżki dla każdego pracownika to 600 zł brutto. Natomiast, na podwyżki uznaniowe pracodawca przeznaczył średnio 300 zł brutto na osobę. – O wysokości podwyżek indywidualnych decydowali dyrektorzy poszczególnych oddziałów w uzgodnieniu z organizacjami związkowymi. Kierowano się zapisami zakładowego układu zbiorowego pracy odnoszącymi się do kwestii indywidualnego wzrostu płac. Brano pod uwagę m.in. przebieg pracy, zaangażowanie oraz staż – dodaje.

Porozumienie dotyczące wzrostu płac 10 organizacji związkowych, w tym NSZZ „Solidarność” podpisało z pracodawcą 4 lipca. – Jeden ze związków odmówił podpisania dokumentu, na co pracodawca zareagował, informując, że nie wprowadzi podwyżek w życie. W odpowiedzi, „Solidarność” wszczęła spór zbiorowy, domagając się realizacji zapisów porozumienia płacowego. W ślad za „S” poszło kilka innych organizacji związkowych, w efekcie 11 lipca podpisano kolejne porozumienie, które zobligowało pracodawcę do realizacji zapisów porozumienia z 4 lipca – informuje Damian Eksterowicz.

Przewodniczący „Solidarności” w chorzowskim oddziale ZUS zaznacza, że rozmowy płacowe prowadzone były z pracodawcą od marca tego roku. – Trzykrotnie próbowaliśmy dojść do porozumienia, ale pracodawca za każdym razem proponował podwyżkę wynoszącą 300 zł brutto na pracownika. Na taką kwotę nie mogliśmy się zgodzić i walczyliśmy dalej. W końcu udało się podpisać takie porozumienie, z którego pracownicy powinni być zadowoleni – dodaje.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zatrudnionych jest ok. 43 tys. pracowników. W ZUS w Chorzowie pracuje ok. 1000 osób.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0