Wynegocjowali podwyżkę dodatku za pracę w nocy

O około 170 zł brutto wzrósł od lipca dodatek za pracę w nocy w Centrum Serwisowym dla Pendolino. Wysokość dodatku uzależniona jest od stawek osobistego zaszeregowania pracowników. Podwyżka dodatku to efekt porozumienia pomiędzy pracodawcą a związkowcami z Solidarności ze spółki Alstom Konstal.

Związkowcy podkreślają, że negocjacje w sprawie wyższego dodatku nocnego były dla nich szczególnie ważne, bo spora część czasu pracy załogi Centrum Serwisowego dla Pendolino w Olszynce Grochowskiej przypada na godziny nocne. – To właściwie jedyna pora na naprawy usterek i awarii w pociągach – wyjaśnia Karol Pluszczyk, przewodniczący Solidarności w spółce Alstom Konstal w Chorzowie.

Solidarności z Alstom Konstal objęła swoją działalnością Centrum Serwisowym dla Pendolino w kwietniu i wkrótce związkowcy przystąpili do negocjacji płacowych z pracodawcą. W czerwcu udało się tam wynegocjować podwyżki wynagrodzeń zasadniczych, a teraz dodatek nocny. – Swoją systematyczną działalnością chcemy pokazać  pracownikom, że warto się do nas zapisać. Obecnie w spółce do związku należy 33 osoby. Liczymy, że z czasem do Solidarności przekonamy co najmniej 50 proc. załogi – mówi Karol Pluszczyk. We wrześniu związkowcy zamierzają rozpocząć kolejne negocjacje z pracodawcą. – Będziemy rozmawiać na temat następnej podwyżki dodatku nocnego. Wystąpiliśmy też do zarządu o skrócenie czasu rozliczeniowego w spółce z rocznego do trzymiesięcznego – informuje przewodniczący.

Centrum Serwisowe dla Pendolino w Olszynce Grochowskiej utworzone zostało na początku 2015 roku. Zakład zatrudnia blisko 100 pracowników. Spółka prowadzi serwis pociągów Pendolino, produkowanych we Włoszech przez francuski koncern Alstom.

bea
źródło foto: commons.wikimedia.org/Tadeusz Rudzki