Solidar Śląsko Dąbrow

Wsparcie dla głodujących

W niedzielę 22 kwietnia Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność spotkał się w Tarnowskich Górach z  uczestnikami protestu głodowego przeciwko rządowym planom ograniczenia liczby lekcji historii w szkołach ponadgimnazjalnych.

– Bycie tutaj jest moim obowiązkiem. Ci ludzie narażają swoje życie i zdrowie dla przyszłych pokoleń, dla przyszłości polski. Naród, który nie dba o swoją historię, nie pielęgnuje jej, szybkimi krokami zmierza ku samozagładzie – powiedział Piotr Duda, dziękując uczestnikom protestu.

Przewodniczący skrytykował Ministerstwo Edukacji Narodowej za brak konsultacji społecznych, w sprawie nowej podstawy programowej nauczania historii. Zmiany mają wejść w życie od 1 września. – To kolejny przykład buty tego rządu. Znowu mimo protestów wielu środowisk, rząd uważa, że ma patent na mądrość. Zmianach w tak ważnej kwestii, jaką jest nauczanie historii, powinny być wynikiem rzetelnego dialogu ze społeczeństwem. Niestety wygląda to zupełnie inaczej – podkreślał szef „S”.

Piotr Duda zapowiedział także, że w najbliższym tygodniu Komisja Krajowa NSZZ Solidarność wyda specjalne stanowisko w sprawie zmian przygotowywanych przez MEN. Związek zamierza również powołać zespół ekspertów, którego zadaniem będzie przygotowanie nowych rozwiązań dla polskiej oświaty. – Chodzi o to, żeby pokazać, że nie tylko związkowcy nie zgadzają się na ograniczanie liczby lekcji historii w polskich szkołach. Przeciwko tym zmianom opowiada się zdecydowana większość środowisk naukowych i oświatowych – zaznaczył przewodniczący.

W niedzielę 22 kwietnia rozpoczął siódmy dzień protestu głodowego w Tarnowskich Górach. Troje działaczy opozycji demokratycznej z lat 80. Jadwiga Chmielowska, Anna Zaskórska i Andrzej Kamiński zaczęło głodówkę w niedzielę 15 kwietnia. Dwa dni później do protestu dołączył Ryszard Nikodem. Głodówka na Śląsku jest kontynuacją podobnych akcji przeprowadzonych w Krakowie, Warszawie oraz Siedlcach.

Protest śląskich opozycjonistów ma zgodnie z planem zostać zawieszony w poniedziałek 23 kwietnia, kiedy głodówkę rozpocznie kolejny region.

Dodaj komentarz