Wreszcie dobra wiadomość dla Huty Częstochowa
Węglokoks S.A. poinformował w komunikacie prasowym 20 listopada, że zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa. Powołał spółkę pod nazwą Huta Częstochowa sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy. Wznowienie produkcji planowane jest na początek przyszłego roku.
– To pierwsza pozytywna wiadomość od bardzo dawna nie tylko dla Huty Częstochowa, ale dla całej branży, która przeżywa ogromny kryzys – komentuje decyzję Węglokoksu Andrzej Karol, szef Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”. – Nadzieje, szczególnie wśród pracowników huty są bardzo duże, bo to wiarygodny inwestor, kontrolowany przez Skarb Państwa. Niemniej należy pamiętać, że kryzys w hutnictwie nie ominął też samego Węglokoksu. Trzeba trzymać kciuki, żeby starczyło mu sił i środków, aby postawić Hutę Częstochowa na nogi. Dla tego zakładu to ostatni dzwonek. Kolejnej zimy bezczynności instalacje w hucie na pewno by już nie przetrwały – mówi przewodniczący.
– Pomimo trudnej sytuacji na światowych rynkach stali jesteśmy przekonani, że decyzja o wznowieniu produkcji w Hucie Częstochowa jest nie tylko trafna, ale także strategiczna – zarówno z perspektywy lokalnej, jak i gospodarczej – podkreślił w komunikacie spółki Adrian Sienicki, prezes zarządu Huta Częstochowa Sp. z o.o. oraz wiceprezes Węglokoksu S.A.
– Przejęcie Huty Częstochowa przez Węglokoks to szansa na odbudowę polskiego przemysłu hutniczego, który przez lata zmagał się z trudnościami wynikającymi z konkurencji ze strony zagranicznych producentów i niesprzyjających warunków rynkowych. Polska gospodarka musi opierać się
na własnych zasobach i produkcji, zwłaszcza w strategicznych sektorach, takich jak stal, która odgrywa kluczową rolę w infrastrukturze, budownictwie i przemyśle zbrojeniowym. Dzięki temu krokowi możemy nie tylko zabezpieczyć miejsca pracy w regionie, ale także zapewnić stabilne dostawy surowców dla naszych krajowych firm, w tym przemysłu obronnego – podkreślił cytowany w komunikacie firmy Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Do grupy Węglokoksu należą hutnicze spółki: Huta Łabędy w Gliwicach, Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. W segmencie energetycznym grupa jest właścicielem spółki Węglokoks Energia.
łk, ny
źródło foto: materiały prasowe Węglokoks S.A.