Solidar Śląsko Dąbrow

Wolne poniedziałki w Bombardierze

Bombardier Transportation w Katowicach to kolejna spółka w naszym regionie, w której ze względu na skutki koronawirusa zmniejszono wymiar czasu pracy. Działająca w tej firmie „Solidarność” zgodziła się na wprowadzenie wolnych poniedziałków. Równocześnie zgodnie z ustaleniami podjętymi z pracodawcą jeszcze w grudniu zeszłego roku, w maju weszły w życie w firmie podwyżki płac. 
 
Andrzej Stachura, przewodniczący „S” w Bombardier Transportation podkreśla, że wolne dni zostaną odpracowane przez załogę w soboty we wrześniu. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to idealne rozwiązanie, ale każde inne mogłoby się wiązać ze zwolnieniami lub obniżeniem wynagrodzeń – mówi szef zakładowej „S”. Jak podkreśla, propozycja zmniejszenia wymiaru czasu pracy wyszła od pracodawcy. – Podczas rozmów musieliśmy wziąć pod uwagę trudną sytuację firmy związaną z epidemią koronawirusa i spadkiem zamówień – dodaje.
 
Umowa dotycząca czasowego obniżenia wymiaru czasu pracy obowiązuje w Bombardierze od 1 maja. W tym samym dniu weszło też w życie porozumienie dotyczące podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników spółki o 4,5 proc. Zostało ono wynegocjowane przez „Solidarność” z pracodawcą w grudniu zeszłego roku. – Mówiąc szczerze, nie byliśmy pewni, czy w tej sytuacji nie trzeba będzie renegocjować zapisów tego porozumienia, ale pracodawca poinformował, że wchodzi ono w życie. To pokazuje, że czasem warto pójść na ustępstwa, a nasza wieloletnia współpraca i wzajemne zaufanie, przynoszą efekty – podkreśla Andrzej Stachura.
 
Bombardier Transportation jest częścią kanadyjskiego koncernu zajmującego się produkcją systemów oraz urządzeń sterowania i zabezpieczenia ruchu kolejowego. W Katowicach zatrudnia blisko 1000 pracowników.
 
ak
źródło foto:pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz