Solidar Śląsko Dąbrow

Wolą wyższą premię niż symboliczne podwyżki

Jednorazową premię wynoszącą średnio 1800 zł brutto otrzymają w grudniu pracownicy Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. To efekt porozumienia płacowego zawartego 2 grudnia pomiędzy zarządem spółki a związkami zawodowymi.

W zamian za  jednorazową premię, związkowcy zrezygnowali z żądania wzrostu płac zasadniczych w 2016 roku. – W czasie rozmów pracodawca  zaproponował podwyżkę płac o zaledwie 20 zł brutto. Tłumaczył, że sytuacja finansowa naszej firmy jest trudna i na większe podwyżki nie może sobie pozwolić. W końcu zaproponował kompromis w postaci wysokiej, jednorazowej premii. Uznaliśmy, że taki bonus będzie korzystniejszy dla pracowników, niż nieznaczna podwyżka – wyjaśnia Eugeniusz Szerszeń, szef Solidarności w CHŚPWiK.    

Premia jest sumą dwóch składników. Pierwszy jest taki sam dla każdego zatrudnionego i wynosi 500 zł brutto. Drugi składnik jest uzależniony od wynagrodzenia poszczególnych pracowników i wynosi 60 proc. ich płacy zasadniczej.

Przewodniczący podkreśla, że obok premii jednorazowej pracownicy przedsiębiorstwa otrzymają jeszcze w grudniu bony świąteczne na kwotę 600 zł netto. – Te wszystkie bonusy dadzą ludziom znacznie więcej, niż 20 zł brutto podwyżki płacy zasadniczej co miesiąc. Wartość wypłaconych w grudniu dodatków podzielona na 12 miesięcy oznacza miesięczny wzrost płac o blisko 200 zł brutto –  wylicza Eugeniusz Szerszeń

Dodaje, że w tym miesiącu pracownicy przedsiębiorstwa otrzymają też kwartalną premię motywacyjną w wysokości 800 zł brutto.   

Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zatrudnia ponad 300 osób.

bea
źródło foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.